Spoločnosť Apple sa celé roky zameriava na bezpečnosť svojich používateľov. Aj preto je iPhone takým veľkým lákadlom pre súčasných majiteľov Androidu. No a zatiaľ čo iní zostávajú len pri rečiach, Apple sa môže preukázať reálnymi výsledkami. Podľa najnovšej analýzy pristupuje ku súkromiu používateľov úplne ináč ako konkurencia.

V poslednej štúdií, o ktorej nás informoval portál Macrumors, sa okrem spoločnosti Apple objavili aj technologickí giganti Google, Twitter, Amazon či Facebook. Ani jeden z nich však v oblasti bezpečnosti nedokázal výrobcovi iPhonov či Macov konkurovať.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Výskumníci sa konkrétne zameriavali na to, koľko údajov jednotlivé spoločnosti zhromažďujú od svojich používateľov. Na prvom mieste (na tom najhoršom) sa prekvapivo objavila spoločnosť Google, keďže každý jeden človek u nej zanecháva 39 dôležitých údajov.

Apple zbiera najmenej údajov. Prekvapil však hlavne Facebook

Apple Store na piatej avenue v New Yorku
Zdroj: Unsplash / Phil Aicken (úprava redakcie)

Zoznam pokračuje spoločnosťami Twitter a Amazon, ktoré zbierajú 24 a 23 údajov a pokračuje sociálnou sieťou Facebook.

Tá na veľké prekvapenie zbiera iba 14 údajov, čo je v priamom rozpore s jej dlhoročným negatívnym renomé. Hovorí sa totiž, že práve Facebook je v oblasti ochrany osobných údajov mimoriadne invazívny a o ľuďoch, ktorí ho používajú, chce vedieť absolútne všetko.

Prečítajte si tiež  Prečo sú Apple Watch Hermes také drahé? Odpoveď je jednoduchá

Spoločnosť Apple dokonca nie je od Facebooku až taká vzdialená, pretože od svojich používateľov zbiera 12 údajov a teda len o 2 menej. Technologický gigant z Cupertina sa napríklad v porovnaní so spoločnosťou Google oveľa viac spolieha na strojové učenie a algoritmy, pomocou ktorých pracujú rôzne funkcie prispôsobenia v jej zariadeniach a službách.

Navyše, táto firma od vás nepotrebuje až toľko osobných údajov, nakoľko sa prioritne nezameriava na predaj cielenej reklamy. To sa o Google nedá povedať, nakoľko ten do istej miery na reklame stavia svoj biznis.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.