Spoločnosť Apple v roku 2020 zahájila revolúciu, v rámci ktorej začala prechádzať kompletne na svoje vlastné ARM riešenie procesorov. Dodnes ešte síce kúpite niekoľko Macov s procesorom Intel, no už teraz je jasné, že tento výrobca to má u jablkovej spoločnosti spočítané.

Dôvod je najmä ten, že čipy Apple Sillicon (M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra a M2) ponúkajú mimoriadne vysoký výkon a nízku spotrebu energie. Vďaka tomu zvládne aj najlacnejší MacBook Air pomerne náročné procesy a stále vám bude fungovať na jedno nabitie ďaleko dlhšie ako 10 hodín.

Qualcomm získal bývalých inžinierov Apple

Toto sú hodnoty, na ktoré sa konkurencia momentálne nechytá. Podľa výrobcu čipov Qualcomm ide však len o dočasnú situáciu. Ako píše portál 9to5mac, táto firma bude mať už čoskoro odpoveď na celú platformu od Apple.

Konkrétne sám generálny riaditeľ spoločnosti Qualcomm tvrdí, že vďaka skúsenostiam troch bývalých inžinierov spoločnosti Apple prekoná čipy M2 v sektore prenosných a stolových počítačov už v dohľadnej dobe. Podobné tvrdenie sme počuli aj od Intelu.

„Naším cieľom je mať vedúce postavenie vo výkone v CPU pre PC, bodka,“ povedal Cristiano Amon (CEO Qualcomm) v rozhovore pre CNN.

Amon spoločnosti Apple ďakuje 

Mac Studio M1 Ultra
SvetApple

Amon tiež dodal, že je vďačný spoločnosti Apple za to, že poháňa vývoj programov, ktoré pracujú na systéme ARM. Následne poznamenal, že na tejto ceste je aj spoločnosť Microsoft.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Uvidíme teda, či sa jeho odvážne tvrdenia stanú realitou. Nie je samozrejme vylúčené, že Qualcomm bude schopný konkurovať spoločnosti Apple. Netreba však zabúdať ani na to, že technologický gigant z Cupertina je s vývojom a tiež výrobou svojich vlastných ARM procesorov ďaleko popredu a už teraz má vo svojich vývojových centrách nové verzie čipov, ktorými vybaví budúce Macy. Tento boj bude teda ešte zaujímavý.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.