K nedostatku čipov sa v posledných mesiacoch pridali aj problémy s doručovaním a chýbajúca kvalifikovaná pracovná sila, čo vyústilo v pokles dodávok elektroniky. Inak na tom nie sú ani smartfóny a iné zariadenia od popredných hráčov na technologickom poli. Podľa doterajších prognóz by mali dodávky smartfónov klesnúť až o 3,5%, čo je v prepočte 1,31 miliardy kusov. Apple si však z toho starosti nerobí.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Práve gigant z Cupertina by mal byť touto negatívnou situáciou ovplyvnený najmenej. Dôvodom je kľúčový aspekt, ktorý v prípade konkurencie chýba. Apple má totiž oveľa väčšiu kontrolu nad svojím dodávateľským reťazcom a zákazníci, ktorí si kupujú iPhony patria do „vyššieho segmentu“. V preklade to znamená, že väčšina majiteľov Apple produktov je menej ovplyvnená makroekonomickými problémami, ako je napríklad inflácia.

Slabnúci dopyt, obmedzenia v dodávateľskom reťazci a geopolitické napätie majú vplyv na všetkých dodávateľov smartfónov, čo vedie k znižovaniu výroby. Dokonca aj najväčší výrobcovia smartfónov, ako sú Samsung a Apple znížili svoje objednávky. V prípade iPhonov však ide o kontrolovaný pokles. Jablková firma by si mala ako jediná dokonca polepšiť na trhu.

Zdroj: Canalys

Spoločnosť Apple mala v druhom fiškálnom štvrťroku 2022 problémy s uspokojením dopytu po súčasných modeloch iPhonov, iPadov alebo Macov z dôvodu obmedzenej ponuky. Podobné problémy by mali byť prítomné až do konca tohoto roka. V súčasnosti sa zdá, že Mac a iPad predstavujú väčší problém v dodávateľskom reťazci ako iPhone. To však vôbec nemusí byť na škodu, keďže práve smartfóny sú najväčším ťahačom pre Apple.

V prípade pripravovanej modelovej radu iPhone 14 však Apple dvíha varovný prst. Podľa analytikov sa nie každý záujemca dočká svojho zariadenia v tomto roku. Ak plánujete kúpu nadchádzajúcej generácie iPhonu po jeho predstavení, s jeho objednávkou by ste rozhodne nemali váhať.

Prečítajte si tiež  Apple mení taktiku vo výrobe. Chce tým zefektívniť a maximalizovať produkciu iPadov

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -