Spoločnosť Apple sa už dlhé roky pokúša spôsobiť revolúciu v oblasti procesorov a v poslednom období sa jej to aj úspešne podarilo. Do veľkej miery tomu vďači svojmu výrobnému partnerovi TSMC, ktorý jej dodáva všetky čipy. No a ako sa ukázalo, táto firma pripravuje ďalšie zaujímavé novinky.

Len prednedávnom svet obletela správa, že v továrniach sa už testujú prvé procesory vyrobené pomocou 3 nm procesu. Ich plnohodnotná produkcia začne pravdepodobne v druhej polovici roka 2022 a do hardvérových zariadení sa dostanú začiatkom roka 2023.

Medzitým sa ešte dočkáme procesorov, ktoré budú vyprodukované „prechodovým“ 4 nm procesom. Ako však informuje portál PhoneArena, v TSMC sa už pozerajú do ďalekej budúcnosti a pomaly sa pripravujú na ďalší, tentokrát 2 nm výrobný proces.

V zásade to znamená, že čipy budú menšie a zároveň budú môcť obsahovať viac tranzistorov, vďaka čomu budú výkonnejšie a energeticky úspornejšie. Práve v tejto oblasti sa za posledných 10 rokov urobil obrovský posun smerom dopredu.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Obrovská investícia a negatívny vplyv na životné prostredie

Na to, aby sa vyššie spomínaný plán podarilo naplniť však musí spoločnosť TSMC postaviť novú dedikovanú fabriku, ktorej cena sa v súčasnosti odhaduje na 1 bilión tchajwanských dolárov. To je v prepočte asi 32 miliárd eur.

Prečítajte si tiež  Z Apple handričky sa stáva hit! Pozrite sa na koncept "Apple Polishing Cloth" v rôznych farbách

Okrem vysokých nákladov môžu spoločnosti TSMC robiť problémy aj výrazné vplyvy fabriky na životné prostredie na mieste, kde bude postavená. Na strane druhej, takáto investícia zabezpečí obrovské množstvo nových pracovných pozícii a väčšina energie má byť získavaná z obnoviteľných zdrojov.

V tejto chvíli veľa ďalších informácii nemáme, nakoľko je všetko zatiaľ iba vo fáze plánovania. Akonáhle ale získame novinky, budeme vás o nich informovať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.