Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Apple vyvíja svoj vlastný systém pre autonómnu jazdu. Testy prebiehajú už niekoľko rokov na vozidlách Lexus RX 450h a výsledky sú zatiaľ povzbudivé. Automobily sa za posledné dva roky stretli iba s dvoma menšími nehodami, pričom v oboch prípadoch v tom boli nevinne.

Informácie o týchto skutočnostiach poskytlo kalifornské DMV (Department of Motor Vehicles). To tvrdí, že v auguste 2021 došlo k dvom nehodám samoriadiacich áut od spoločnosti Apple. Dôležité ale je, že v tom čase pracovali v manuálnom režime.

- Reklama -

Dve menšie nehody, v ktorých bol systém pre Apple Car nevinne

Prvý incident (viac info v PDF) sa odohral v San Diegu v Kalifornii, konkrétne v oblasti Hillcrest. 19. augusta zastavil biely Lexus RX 450h v premávke a následne doň narazil Hyundai. Nehoda je opisovaná ako ľahká a bez zranení. Pravdepodobne tak išlo o klasický menší „ťukanec“.

Ku druhej nehode (viac info v PDF) došlo len o štyri dni neskôr a to 23. augusta v kalifornskom Cupertine, neďaleko kampusu Apple Park. Do vozidla od Apple, na ktorom bol nainštalovaný autonómny systém jazdy, no v tom čase sa nachádzalo v klasickom manuálnom režime, narazilo Subaru Outback.

Ako sme už naznačili vyššie, ani v jednom prípade z týchto dvoch incidentov nebola nehoda zavinená autonómnym systémom jazdy alebo osobou, ktorá obsluhuje vozidlo plné špeciálnych technológií.

Je zaujímavé, že dve kolízie nastali aj v septembri 2019, pričom od tej doby nemali tieto vozidlá až do augusta 2021 žiadne podobné problémy. Naznačuje to teda nasledovné.

Apple zintenzívňuje testovanie 

Začiatkom tohto roka boli zverejnené oficiálne správy kalifornským úradom DMV, ktoré potvrdili, že vozidlá Lexus RX 450h, na ktorých jazdí Apple prešli v roku 2020 cez 29 000 kilometrov. Ide pri tom o prudký nárast v porovnaní s minulosťou.

Je možné, že Apple zintenzívnilo svoje snahy na dokončenie „autopilota“, ktorý by sa mohol odprezentovať už o pár rokov v jeho vlastnom výrobku. Tým pádom sa však zvyšuje šanca, že bude naďalej dochádzať k takýmto menším incidentom. Samozrejme, my dúfame, že sa to diať nebude…

Na záver už iba doplníme, že Apple testuje svoj softvér pre autonómnu jazdu od začiatku roka 2017 a využíva na to striktne SUV Lexus RX 450h. Na jeho streche môžete vidieť dodatočný hardvér, ktorý je plný kamier a rôznych snímačov. Ide si Apple po ďalšiu revolúciu, tentokrát v automobilovom priemysle? Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -