Európska únia (EÚ) nedávno obvinila technologických gigantov, spoločnosti Google a Apple, z porušovania nových digitálnych pravidiel, čo môže viesť k značným pokutám a zvýšeniu napätia medzi EÚ a administratívou prezidenta Donalda Trumpa.
Európska komisia (EK) vyjadrila obavy, že vyhľadávač Google uprednostňuje vlastné služby pred tými konkurenčnými, čím porušuje pravidlá spravodlivej hospodárskej súťaže. Okrem toho je Google obviňovaný aj z obmedzovania vývojárov v jeho obchode Google Play, keďže im bráni nasmerovať používateľov na výhodnejšie ponuky mimo tejto platformy.
Na druhej strane, spoločnosť Apple čelí kritike za to, že neumožňuje dostatočný prístup k svojim operačným systémom iOS a iPadOS pre zariadenia od iných výrobcov, ako sú inteligentné hodinky či slúchadlá. EK navrhuje opatrenia na zlepšenie interoperability, vrátane automatického prepínania zvuku či zdieľania súborov cez AirDrop. Ako ale upozorňuje The Verge, Apple varuje, že takéto kroky môžu ohroziť bezpečnosť a súkromie používateľov.
Obom firmám EÚ hrozí vysokými pokutami, no je tu jedno ale
V prípade dokázania porušenia pravidiel hrozia spoločnostiam pokuty až do výšky 10 % ich celosvetového obratu, pričom pri opakovanom porušení sa môžu zvýšiť na neuveriteľných 20 %.
Napríklad pre Apple by to mohlo znamenať pokutu až 80 miliárd dolárov, vzhľadom na jeho príjmy v roku 2024. Zrazu teda nejde o sumu v desiatkách či stovkách miliónov, ktorá je pre túto firmu zanedbateľná. Osemdesiat miliardová strata by sa aj takto veľkého technologického giganta určite dotkla!
Ako sme však naznačili v podnadpise vyššie, stále je tu jedno „ale“. Administratíva americkoho prezidenta Donalda Trumpa vníma tieto opatrenia ako neférové voči americkým spoločnostiam a hrozí odvetnými clami na európske produkty. Ako informuje Financial Times, Trump označil pokuty za formu „zahraničného vydierania“ a naznačil, že USA môžu zaviesť clá v reakcii na digitálne dane a regulácie namierené proti americkým firmám.
No a ako ukázala situácia z posledných dní, americký prezident skutočne clá na EÚ, ale aj takmer celý zvyšok sveta udelil a tie nie sú nízke. Len v prípade Európskej únie dosahujú až 20 %. A hoci je zrejmé, že tieto clá nie sú priamou reakciou na vyššie uvedený problém, jasne nám ukazujú, že Trump je v tomto smere nevyspytateľný.
Apple a Google sa bránia
Google a Apple kritizujú rozhodnutia EK, argumentujúc, že takéto regulácie môžu poškodiť európskych spotrebiteľov a obmedziť inovácie. Apple tvrdí, že opatrenia spomalia ich schopnosť inovovať a nútia ich poskytovať nové funkcie zadarmo konkurentom, ktorý nedodržiavajú rôzne bezpečnostné pravidlá.
Google zase varuje, že zmeny môžu sťažiť používateľom nájsť to, čo hľadajú, a znížiť návštevnosť európskych podnikov. Nechajme sa teda prekvapiť, ako celý tento spor vo finále dopadne.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1100 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.