Možno o tom neviete, no spoločnosť Apple a Google majú medzi sebou už dlhé roky (pôvodne) tajnú dohodu, ktorá zaisťuje, že Google je predvoleným vyhľadávačom v prehliadači Safari na každom jednom iPhone. Google pochopiteľne spoločnosti Apple veľmi dobre platí a aj keď je to výhodný biznis pre obe strany, celá dohoda je teraz v ohrození kvôli prebiehajúcej antimonopolnej žalobe Ministerstva spravodlivosti USA.

Ak by súd rozhodol proti spoločnosti Google, mohlo by to mať rozsiahle následky pre oboch technologických gigantov. Pre Apple je tento obchod nesmierne výhodný – v roku 2022 mu priniesol viac ako 20 miliárd dolárov, čo tvorilo 36 % z celkových príjmov z reklamy generovaných vyhľadávaním prostredníctvom prehliadača Safari. Strata tohto príjmu by určite nebola príjemná. 

Google, na druhej strane čelí možnej strate prístupu k približne 70 % vyhľadávaniam na iPhonoch. Mobilné vyhľadávanie predstavuje kľúčový zdroj príjmov z reklamy pre Google, ktorý v roku 2023 dosiahol 207 miliárd dolárov.

Google už niekoľko rokov pracuje na tom, aby znížil svoju závislosť na tejto dohode tým, že povzbudzuje používateľov iPhonov, aby prešli zo Safari na jeho vlastné aplikácie, Google a Chrome. Pravidelne ich ladí, aktualizuje a ponúka widgety na domovskej obrazovke.

Google investoval miliardy do kampaní na svoje apky pre iOS 

Vyhľadávač Google na iPhone
Zdroj: Unsplash / Shiwa ID

Google dokonca investoval nemalé finančné prostriedky do reklamných kampaní, ale rast podielu vyhľadávaní cez jeho aplikácie bol len mierny. Aj preto sa musí stále spoliehať na Safari, na ktoré sú majitelia iPhonov stále viac zvyknutí.

Na tento boj nedávno angažoval Robbyho Steina, bývalého výkonného pracovníka Instagramu a Yahoo, ktorý má za úlohu zvýšiť adopciu Google aplikácií medzi používateľmi iPhonov. Steinove stratégie zahŕňajú integráciu generatívnej AI, ktorá by mala aplikácie Google urobiť ešte atraktívnejšími.

Každopádne je to ešte dlhá cesta, ktorá zrejme potrvá niekoľko rokov. Aj preto je ohrozenie dohody medzi Google a Apple pre firmu z Mountain View oborvským problémom, s ktorým sa bude musieť vysporiadať.

Výsledok žaloby môže nielen ovplyvniť finančné výsledky Google a Apple, ale aj nastaviť nový precedens pre reguláciu predvolených nastavení a konkurenčných praktík v technologickom sektore.

Čo bude ďalej? 

Otázne však ostáva, že keď v iPhone nebudeme mať predvolený prehliadač Google, čo vlastne budeme používať – táto zmena by mohla priniesť určité negatíva aj pre používateľov, ktorí sú na Google skrátka zvyknutí. Nechajme sa prekvapiť, čo nám ukáže čas.

Prečítajte si tiež  Posledná rana pre WWDC 2020? Okres Santa Clara ju neodporúča organizovať.

V minulosti sa však špekulovalo aj o tom, že spoločnosť Apple vyvíja svoj vlastný vyhľadávací nástroj. To by bola tvrdá rana pre Google, ktorý je dnes absolútnou jednotkou na trhu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -