To, že je Google predvoleným vyhľadávačom v Safari nie je iba náhoda. Podľa informácií odhalených v súdnych dokumentoch z roku 2022 Google zaplatil Apple astronomickú sumu za to, aby si udržal svoje postavenie ako predvolený vyhľadávač v Safari na zariadeniach iPhone, iPad a Mac.

Tento finančný údaj bol zverejnený v rámci antimonopolného súdneho sporu, ktorý Google vedie s americkým ministerstvom spravodlivosti. Ministerstvo spravodlivosti v tom čase obvinilo Google z monopolizácie vyhľadávacieho trhu a v rámci súdneho procesu bola dohoda medzi Google a Apple o vyhľadávači jednou z kľúčových otázok.

V novembri sa v žalobe uvádzalo, že Google odvádza 36 % svojich príjmov z vyhľadávania v Safari. To v prepočte predstavuje neuveriteľných 20 miliárd dolárov.

Dohoda medzi Apple a Google sa môže chýliť ku koncu

Google slúži ako predvolený vyhľadávač na Apple zariadeniach už od roku 2002. Dohoda o spolupráci pritom mala byť viackrát obnovená.

Podmienky tejto dohody sa snažili obe spoločnosti udržať v tajnosti, aj keď bolo verejne známe, že Google platí Apple každý rok miliardy dolárov.

Vyhľadávač Google na iPhone
Zdroj: Unsplash / Shiwa ID

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella vypovedal v októbri minulého roka, že dohoda medzi Apple a Google bráni konkurencii vyhľadávačov ako Bing. Microsoft mal v minulosti záujem o to, aby Apple prevzal Bing, no to Apple rázne odmietol.

Microsoft vinil Google z nečestnej konkurencie, zatiaľ čo Apple vyjadril obavy, že Bing by nebol schopný konkurovať Google vo výkone a schopnostiach.

Väčšina krajín má Google ako predvolený vyhľadávač na Apple zariadeniach, no aj napriek tomu majú používatelia možnosť zmeniť ho na Yahoo, Bing, DuckDuckGo alebo Ecosia. Zmena vyhľadávača sa vykonáva v nastaveniach Safari.

V Európe, v dôsledku zákona o digitálnych trhoch  musí Apple umožniť používateľom viac možností pri výbere predvoleného vyhľadávača už počas nastavovania iPhonu. Ak Google prehrá antimonopolný súdny spor, dohoda s Aple by mohla byť zrušená.

Prečítajte si tiež  iPhone dostane vychytávku pre úpravy fotiek pomocou AI. Poznáme ju zo smartfónov Google Pixel

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -