O úsilí jablkovej firmy priniesť umelú inteligenciu z vlastnej produkcie sa hovorí už dlhšiu dobu. Doteraz však nebolo nič oficiálne potvrdené. Generálny riaditeľ Tim Cook však vo svojom dnešnom prehlásení potvrdil, že spoločnosť investuje do vývoja vlastnej generatívnej umelej inteligencie.

Tento typ umelej inteligencie dokáže vytvárať nový obsah, ako sú texty, obrázky alebo hudba a upravovať ich podľa preferencií používateľov. Cook povedal, že spoločnosť Apple sa zaoberá výskumom generatívnej AI už dlhú dobu a že to výrazne ovplyvňuje jej výdavky na výskum a vývoj.

Podľa agentúry Reuters sú výdavky spoločnosti Apple na výskum a vývoj, ktoré dosiahli 22,61 miliardy dolárov do roku 2023, čiastočne spôsobené prácou na generatívnej AI.

Prečítajte si tiež  Bizarný rebríček, umelá inteligencia vybrala najlepšie smartfóny na trhu. Takto to dopadlo

Kalifornský gigant chce používať túto technológiu priamo v operačných systémoch svojich produktov a tým zvýšiť kvalitu vyhľadávania a práce s celým ekosystémom.

Apple naskakuje na vlak umelej inteligencie

Jablková spoločnosť to však vôbec nebude mať jednoduché. Experti totiž tvrdia, že Apple zaostáva za konkurenciou v oblasti AI, pretože stále nedisponuje chatbotom ani vychytávkou na štýl Google Bard. Cook však naznačil, že tieto nástroje sú v internom vývoji už roky.

Apple umelá inteligencia
Zdroj: The AIGrid

K tomuto scenáru sa pripojil aj známy analytik Ming-Chi Kuo vo svojom najnovšom príspevku. Pôvodne sa príchod umelej inteligencie od Apple odhadoval na rok 2024, no tento dátum sa zrejme ešte bude posúvať. Konkurenti pri tom už ponúkajú bežným ľuďom funkčné služby a produkty, čo pre Apple nie je dobrá správa.

Portál Medium, kde Kuo pravidelne prispieva, vyrukoval s informáciou, že napriek vysokým ambíciám sa spoločnosti Apple nepodarí naplniť pôvodný plán. Podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že by spoločnosť Apple mala v roku 2024 predstaviť, alebo integrovať softvérové alebo hardvérové produkty s umelou inteligenciou v hlbšej miere, ako dnes.

To znamená, že umelá inteligencia pravdepodobne nebude mať v blízkej budúcnosti veľký vplyv na cenu akcií spoločnosti ani na jej dodávateľov. Spoločnosť Apple údajne pracuje na projektoch umelej inteligencie “Apple GPT”, ktoré by mohli súperiť s konkurenciou ChatGPT od OpenAI.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -