Jony Ive bez pochyby predstavuje jednu z najikonickejších osôb histórie firmy. Dizajnér sa zaslúžil o vývoj vizuálov desiatok jablkových produktov, ktorými nadchol celý technologický svet. Na jeho definitívny odchod z Applu sa však analytici pozerajú aj so štipkou pozitivity.

Podľa portálu Bloomberg bol odchod Jonyho Ivea v jednej zásadnej otázke prospešný. Absencia Steva Jobsa vo firme mala spôsobiť to, že dizajn produktov bol v niektorých prípadoch uprednostňovaný na úkor ich funkcionality.

- Reklama -
Prečítajte si tiež  Spoločnosť LoveFrom spustila minimalistickú internetovú stránku. Jej zakladateľom je Jony Ive

Dizajnér, vďaka ktorému je Apple Applom 

Šéf dizajnu Jony Ive prvýkrát odstúpil z vedenia ešte v roku 2015, aby sa sústredil na práce spojené s Apple Park kampusom. O dva roky sa vrátil na svoju pôvodnú funkciu a v roku 2019 sme mohli byť svedkami jeho definitívneho odchodu zo spoločnosti Apple. Napriek tomu, že už nepôsobí ako vedúci dizajnu, s firmou stále kooperuje ako konzultant.

Bloomberg však samozrejme nijaký spôsobom nechce očierňovať meno jedného z najvplyvnejších dizajnérov technologického priemyslu. Bez Jonyho Ivea by sa dnes firma nenachádzala tam kde je, čomu výrazne dopomohol svojim dizajnérskym umením v prípade iPhonov, ale aj všetkých ostatných zariadení.

Jony Ive

Mnohokrát sa však stalo, že funkcionalita musela ustúpiť pred formou a dizajnom, čo sa podľa analytikov výrazne zmenilo po jeho odchode. Po smrti Steva Jobsa sa podľa mnohých Ive viac sústredil na estetiku produktov ako na ich používateľskú stránku. Apple sa v posledných rokoch viac otvára voči používateľskej komunite, čoho výborným príkladom sú čerstvo predstavené MacBooky Pro novej generácie.

Z nových jablkových laptopov zmizol kontroverzný Touch Bar a bol nahradený funkčným radom kláves. Dočkali sme sa aj opätovného príchodu MagSafu na nabíjanie, HDMI portu a SD pamäťovej karty, čím sa užívateľom dostane až štvorica ThunderBolt portov, ktoré môžu využiť na dôležitejšie veci ako adaptéry alebo dongly.

Prečítajte si tiež  Bývalý šéf dizajnu Apple Jony Ive podpísal dlhoročnú spoluprácu s Ferrari

Takéto vyjadrenie však treba brať s nadhľadom a s určitou dávkou skepticizmu, keďže vývoj a dizajn produktov je plánovaný mesiace/roky pred oficiálnym odhalením zariadení. V dôsledku nám neostáva skonštatovať nič iné ako to, že Jony Ive patril a stále aj bude patriť medzi hlavné mená spájajúce sa so spoločnosťou Apple a bez neho by sme sa nedočkali množstva ikonických produktov, ktoré si podmanili celý technologický svet.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -