Pre pár dňami sme vás informovali o tom, že Európska únia sa naplno pustila do boja proti platobnej metóde Apple Pay, ktorá funguje skrz NFC výlučne na zariadeniach od spoločnosti Apple.

Komisári tvrdia, že technologický gigant si týmto spôsobom vytvára monopol, keďže cez iPhone nezaplatíte bezkontaktne žiadnym iným spôsobom. Ako teraz píše 9to5mac a Bloomberg, PayPal mohol byť jednou zo spoločností, ktoré podporili nedávne vyhlásenie EÚ.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

S odvolaním sa na zdroje, ktoré boli oboznámené s celou záležitosťou správa tvrdí, že PayPol pomohol „podnietiť formálnu protimonopolnú sťažnosť“ proti Apple, na základe čoho začala Európska Únia konať.

Problémom je najmä funkcia „tap-to-pay“, ktorú PayPal už roky ponúka používateľom s operačným systémom Android. Tá sa spolieha na technológiu NFC a ako iste viete, na iPhone ju nie je možné využívať za účelom platieb. Na ten slúži výhradne Apple Pay.

Bloomberg ale vo svojom vyhlásení dopĺňa, že celá sťažnosť nestojí len na spoločnosti PayPal. Pravdepodobne sa pod ňu podpísalo aj mnoho iných firiem, ktoré podali formálnu sťažnosť Európskej komisii. Uvidíme, ako bude celá táto záležitosť pokračovať ďalej.

Európska Únia ide tvrdo proti spoločnosti Apple 

Apple (úprava redakcie)

Ako sme pred pár dňami avizovali v uniknutej správe, spoločnosť Apple počas dnešného dňa obdržala oficiálne vyhlásenie Európskej komisie pre hospodársku súťaž, ktoré sa týka viacerých námietok voči platobnej službe Apple Pay. Komisárom sa nepáči, že firma túto technológiu využíva „monopolným“ spôsobom.

EÚ konkrétne zdôrazňuje, že spoločnosť Apple zenužíva svoje postavenie na trhu „s mobilnými peňaženkami“ tým, že technológiu NFC (ktorá je súčasťou každého iPhonu od modelu 6 vyššie) nesprístupňuje vývojárom tretích strán za účelom platieb. Inými slovami, ak chcete uskutočniť bezkontaktnú transakciu cez iPhone, ináč ako skrz Apple Pay to nie je možné. A to je práve problém.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Podľa kompetentných sa firma týmto spôsobom snaží vylúčiť zo svojej platformy konkurentov, vďaka čomu zarába viac na bezkontaktných transakciách. Napriek tomu však toto vyhlásenie nevyhnutne neznamená, že EÚ bude voči Apple v tomto smere vyžadovať sankcie.

Komisári spoločnosť v podstate len verejne vyzvali, aby ku celej veci uviedla svoje vlastné stanovisko. Netrvalo dlho a čiastočne to už stihla urobiť, pričom vyjadrenie sa objavilo aj v médiách.

Stanovisko spoločnosti Apple je jasné 

„Apple Pay sme navrhli tak, aby používatelia mohli jednoducho a bezpečne digitálne používať svoje existujúce platobné karty a aby banky a iné finančné inštitúcie mohli svojim zákazníkom ponúknuť bezkontaktné platby. Služba Apple Pay je len jednou z mnohých možností, ktoré majú európski spotrebitelia k dispozícii na uskutočňovanie platieb… Pričom stanovila špičkové štandardy v oblasti ochrany osobných údajov a bezpečnosti.“

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.