Po ruskej invázii na Ukrajinu sa mnoho zahraničných spoločností rozhodlo, že s krajinou na čele s Vladimírom Putinom prerušia vzťahy v súlade s medzinárodnými sankciami, ktoré boli na ňu uvalené. Ako sa však ukazuje, ruská strana teraz plánuje odvetu.

Prečítajte si tiež  Rusko sa chce odpojiť od globálneho internetu. Poznáme presný dátum

Ako uvádza portál Jpost, firmy ako Apple, IKEA, McDonald’s a ďalšie boli zaradené na zoznam 59 spoločností, ktoré môže tamojšia vláda znárodniť. Dôvodom je práve ukončenie alebo obmedzenie obchodnej činnosti na území Ruska.

Vedúci verejnej spotrebiteľskej iniciatívy Oleg Pavlov poznamenal, že na zozname spolupracujú ministerstvo priemyslu a obchodu, orgány činné v trestnom konaní a Rospotrebnadzor – ruský federálny úrad pre práva spotrebiteľov.

 

Samotný zoznam teda nie je zďaleka uzavretý a Rusi v ňom spomínajú napríklad aj Volkswagen, Microsoft, IBM, Shell, Porsche, Toyotu, H&M a ďalšie.

Pavlov tiež vo svojom dnešnom vyhlásení zdôraznil, že postupne tu bude pribúdať každá veľká firma, ktorá oznámi svoje stiahnutie sa z ruského trhu bez toho, aby poskytla záruky ruským spotrebiteľom.

Apple môže v Rusku čakať znárodnenie majetku 

Rusi hovoria, že voči týmto spoločnostiam budú postupne uplatňovať správne, trestné a súdne postupy, pričom vo výsledku sa môžu všetky stretnúť s nasledujúcimi rizikami: odstavenie účtov a aktív, zavedenie externého manažmentu, ktorý nahradí súčasný a znárodnenie majetku.

„Celková výška záväzkov týchto spoločností voči občanom, štátu a protistranám je viac ako 6 biliónov rubľov. Presne taká je výška ich príjmov v Rusku za posledné tri roky.“ – doplnil Pavlov. 

Akonáhle sa dozvieme ďalšie nové správy ohľadom tejto témy, budeme vás hneď informovať. V tejto chvíli je však jasné, že spoločnosť Apple môže stratiť v Rusku oveľa viac, ako možno pôvodne očakávala.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJjpost
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.