Po ruskej invázii na Ukrajinu sa mnoho zahraničných spoločností rozhodlo, že s krajinou na čele s Vladimírom Putinom prerušia vzťahy v súlade s medzinárodnými sankciami, ktoré boli na ňu uvalené. Ako sa však ukazuje, ruská strana teraz plánuje odvetu.

Ako uvádza portál Jpost, firmy ako Apple, IKEA, McDonald’s a ďalšie boli zaradené na zoznam 59 spoločností, ktoré môže tamojšia vláda znárodniť. Dôvodom je práve ukončenie alebo obmedzenie obchodnej činnosti na území Ruska.

- Reklama -

Vedúci verejnej spotrebiteľskej iniciatívy Oleg Pavlov poznamenal, že na zozname spolupracujú ministerstvo priemyslu a obchodu, orgány činné v trestnom konaní a Rospotrebnadzor – ruský federálny úrad pre práva spotrebiteľov.

 

Samotný zoznam teda nie je zďaleka uzavretý a Rusi v ňom spomínajú napríklad aj Volkswagen, Microsoft, IBM, Shell, Porsche, Toyotu, H&M a ďalšie.

Pavlov tiež vo svojom dnešnom vyhlásení zdôraznil, že postupne tu bude pribúdať každá veľká firma, ktorá oznámi svoje stiahnutie sa z ruského trhu bez toho, aby poskytla záruky ruským spotrebiteľom.

Apple môže v Rusku čakať znárodnenie majetku 

Rusi hovoria, že voči týmto spoločnostiam budú postupne uplatňovať správne, trestné a súdne postupy, pričom vo výsledku sa môžu všetky stretnúť s nasledujúcimi rizikami: odstavenie účtov a aktív, zavedenie externého manažmentu, ktorý nahradí súčasný a znárodnenie majetku.

„Celková výška záväzkov týchto spoločností voči občanom, štátu a protistranám je viac ako 6 biliónov rubľov. Presne taká je výška ich príjmov v Rusku za posledné tri roky.“ – doplnil Pavlov. 

Akonáhle sa dozvieme ďalšie nové správy ohľadom tejto témy, budeme vás hneď informovať. V tejto chvíli je však jasné, že spoločnosť Apple môže stratiť v Rusku oveľa viac, ako možno pôvodne očakávala.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJjpost
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.