To čo si mnohí nevedia ani len predstaviť môže byť už o pár dní realitou. Nakoľko vojna neprebieha iba na Ukrajine, ale aj v online priestore, Ruská federácia potrebuje zakročiť. Ako informoval portál iRozhlas.cz, krajina už zahájila prípravy na to, aby sa mohla odpojiť od globálneho internetu.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

S informáciou prišla ako prvá bieloruská nezávislá televízna stanica Nexta, pričom o tejto skutočnosti informovala prostredníctvom tweetu. V rámci neho sú dostupné aj dokumenty ruskej vlády, avšak ich pravosť je v súčasnej situácií veľmi náročné overiť.

Pre prevádzkovateľov internetových stránok to znamená, že všetky servery musia byť presunuté do takzvanej ruskej zóny už v tento piatok, 11. marca.

Federálny úrad ministerstva komunikácie Roskomnadzor ešte pred pár dňami zablokoval prístup na sociálne siete Facebook a Twitter, pričom neskôr ku nim pridal aj video-knižnicu YouTube.

Z Ruska odchádza aj TikTok

Na toto reagovala aj čínska aplikácia TikTok, ktorá sa sama rozhodla, že v Rusku obmedzí svoje služby. Dôvodom je nový zákon, ktorý hrozí tvrdými sankciami tým ľuďom, ktorí budú zdieľať medzi ostatných iné než oficiálne informácie o postupe ruskej armády na Ukrajine. Ako iste viete, v Rusku pretrváva silná propaganda.

Momentálne nie je jasné, akým spôsobom má prebiehať odpojenie celého Ruska od internetu, no ak sa tak stane, krajina sa môže úplne uzavrieť informáciám zvonku. Samozrejme, šikovnejší Rusi už našli spôsob, ako toto obmedzenie obísť a to za pomoci čoraz populárnejších VPN služieb. Počet ich používateľov v krajine strmo rastie.

Na internete sa tiež objavili teórie, že Rusko sa v skutočnosti nechce celé odpojiť od internetu, ale tamojšie ministerstvo pre digitálne technológie požaduje, aby po početných kybernetických útokoch prešli všetky vládne webové stránky na domáci DNS server a prestali sa spoliehať na zahraničné hostingy, webové analytické nástroje. Pravdepodobne už 11. marca uvidíme, kde je presne pravda. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJirozhlas
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here