Ako uvádza agentúra Reuters, spoločnosti Apple a Zoom (slúžiaca na sprostredkovanie video-hovorov) dostali v utorok pokutu za to, že odmietli ukladať údaje o ruských občanoch, ktoré zozbierali prostredníctvom svojich platforiem na území ruskej federácie. Ako iste viete, v Rusku platia prísne zákony, vďaka ktorým môžu vládne zložky monitorovať prakticky všetko, čo sa deje na internete. No a pokiaľ sa to niekto odváži nerešpektovať, ako teraz Apple alebo Zoom, hrozí mu finančná sankcia. Tá však našťastie nie je vysoká.

Spoločnosť Apple dostala pokutu vo výške 2 milióny rubľov, ktorá síce znie horibilne, no v skutočnosti predstavuje asi „len“ 34 000 €. Vieme, nie je to málo peňazí ale v porovnaní s miliónmi, ktoré Apple pravidelne platí inde za podobné prešľapy, ide vlastne o smiešnu čiastku. Veď je to stále najhodnotnejšia technologická firma na svete.

Spoločnosť Zoom navyše vyviazla z tohto problému ešte lepšie ako Apple, pretože jej bola udelená pokuta len vo výške 1 milióna rubľov a teda asi 17 000 €. Pokute sa dokonca nevyhla ani spoločnosť Google, avšak tá urobila iný (bližšie nešpecifikovaný) priestupok. V jej prípade predstavovala finančná sankcia doslova smiešnych 60 000 rubľov, čo je necelých 1 000 €.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Spoločnosti Apple, Zoom či Google bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár a takisto nie je známe, či sa vyššie uvedené pokuty chystajú zaplatiť (hoci by im to nerobilo žiadny problém).

Spoločnosť Meta má v Európe podobný problém s Facebookom a Instagramom. Jej však hrozí rovno vypnutie sociálnych sietí!

Facebook Instragram zákaz koniec
Alexander Shatov / Taylor / Alexander Shatov / Unsplash (úprava redakcie)

My len pripomenieme, že do veľmi podobného sporu sa dostala aj spoločnosť Meta, konkrétne so sociálnymi sieťami Facebook a Instagram v Európe. V jej prípade je problém s tým, že získané dáta neukladá na európskych, ale na amerických serveroch.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Podľa posledných medializovaných správ dokonca hrozí, že ak sociálne siete nedodržia európske zákony, do konca tohto mesiaca môžu v EÚ skončiť. Zatiaľ však nepadlo definitívne rozhodnutie. Rusko Applu, Zoomu a ani Googlu podľa všetkého nedalo žiadne podmienky. Ak teda zaplatia pokutu, pravdepodobne budú môcť podnikať ďalej tak ako doteraz. Stále im však bude hroziť ďalšia pokuta…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -