Ako uvádza portál cnews.ru, ruské úrady vytvorili zoznam tovarov, pre ktorý bude povolený takzvaný paralelný dovoz. Zoznam obsahuje viac ako 50 skupín produktov, ktoré dnes vyrába cez 200 značiek z celého sveta. Nachádza sa na ňom aj spoločnosť Apple.

Paralelný dovoz znamená dovoz tovaru do Ruska bez akéhokoľvek súhlasu držiteľa práv. Inými slovami ide o „šedý“ dovoz, ktorý v krajine existuje už mnoho rokov v pololegálnej oblasti.

Samotný dokument mali vypracoval odborníci z ruského ministerstva priemyslu a obchodu. Obsahuje napríklad aj autá a náhradné diely, smartfóny, počítače, televízory a prakticky všetko ostatné, čo je nejakým spôsobom spojené so spotrebnou elektronikou.

Paralelný dovoz môžeme považovať za akýsi pokus úradov, ktorý má zabrániť nedostatku tovaru od zahraničných výrobcov v Rusku. Nie je žiadnym tajomstvom, že po tom, ako táto krajina začala inváziu na Ukrajinu z jej územia postupne odišli desiatky nadnárodných spoločností. Tie si so sebou zobrali aj všetok tovar a navyše uviedli, že sem svoje produkty už dovážať nebudú.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Pekným príkladom je práve spoločnosť Apple, ktorá tak urobila ešte na začiatku marca 2022. V Rusku už viac ako mesiac nie sú dostupné iPhony, iPady či Macy.

Niektoré firmy svoje zariadenia v Rusku obmedzujú 

Šedý dovoz produktov v krajine nie je úplnou novinkou a niektoré technologické firmy s ním pri uvaľovaní sankcií tak trochu počítali. Napríklad spoločnosti Samusng a LG blokujú niektoré hlavné funkcie svojich inteligentných televízorov, ktoré sú dovážané do Ruska (alebo iných krajín vrámci sivých schém).

Rusi zostanú naďalej v spojení s modernými technológiami 

Na vyššie spomínanom zozname ministerstva priemyslu a obchodu sa nachádzajú zariadenia najpopulárnejších značiek v krajine, ktoré ich od začiatku invázie na Ukrajinu prestali na Ruskom trhu predávať (prípadne obmedzili ich dovoz).

V tomto prípade ide o výrobky od spoločností Apple , Asus , Samsung , Nokia , Sony, Siemens, HP, Huawei , Lenovo, Intel , Panasonic atď.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Dôležité je tiež spomenúť, že pre Rusov, ktorí nebudú mať dostatok kvalitných zahraničných domácich spotrebičov umožní štát nakupovanie „šedých“ produktov od značiek ako Electrolux, Miele, Dyson atď. Úradníci dokonca v tomto prípade mysleli aj na fanúšikov hier. Aj preto budú mať obyvatelia krajiny naďalej k dispozícii herné konzoly od Sony, Microsoft a Nintendo.

Otázne však v tejto chvíli zostáva, aké budú ceny jednotlivých produktov a či ich výrobcovia nezačnú proti šedému dovozu hromadne bojovať tak, ako to robí spoločnosť Samsung a LG. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJcnews
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.