Pred pár dňami sme vás informovali, že Rusko zakázalo iPhone všetkým vládnym zamestnancom, ktorí by ho mohli používať vo svojej práci. Aj keď to pôvodne vyzeralo ako úplný zákaz, podľa novej správy bude možné tieto zariadenia využívať aspoň na súkromné účely. Používatelia však na nich nebudú mať dovolené otvárať oficiálnu korešpondenciu.

Ak sa teraz pýtate, aký to má celé dôvod, odpoveď je jednoduchá. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) údajne začiatkom júna 2023 odhalila špionážnu operáciu amerických tajných služieb, ktorá prebiehala práve cez Apple zariadenia.

Rusi sú presvedčení, že zariadenia používané v ich krajine sú infikované špeciálnym malvérom, ktorý dokáže sledovať používateľov. FSB to vyhlásila bez toho, aby predložila dôkazy.

Má iPhone zadné vrátka? 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Spoločnosť Apple mala podľa vyšetrovania spolupracovať s americkými spravodajskými službami, aby im poskytla širokú škálu kontrolných nástrojov. Firma, ktorá po ruskej invázii na Ukrajinu zastavila predaj svojich produktov v krajine a rovnako zakázala používať Apple Pay sa však ku týmto obvineniam konečne oficiálne vyjadrila.

Ako informuje Engadget, technologický gigant okamžite poprel, že by akokoľvek pomáhal americkým tajným službám. Firma zároveň vyhlásila, že nikdy nespolupracovala so žiadnou svetovou vládou na tom, aby mal jej iPhone, alebo akýkoľvek iný produkt zadné vrátka. Apple navyše dodalo, že ku tomu nedôjde ani v budúcnosti.

A aj keď tomu nemusíte veriť, stačí sa pozrieť na to, ako Apple tvrdo bojovalo v roku 2016 za to, aby pre FBI nemuselo odomknúť iPhone, ktorý bol potrebný na vyšetrovanie teroristického útoku. Aj keď čelil technologický gigant silnému tlaku zo strany politikov, verejnosti aj médií, napokon nepodľahol a dokázal si zachovať svoj tvrdý postoj.

Presne preto je veľmi nepravdepodobné, že by firma zrazu otočila a začala by spolupracovať s tajnými službami. Navyše Apple stále opravuje operačný systém iOS pravidelnými aktualizáciami, aby doň nebolo možné nahrať žiadne malvér, ktorý by dokázal sledovať používateľov.

Reklama
Reklama

Samozrejme, z času na čas sa to niektorým hackerom podarí a nie je vylúčené, že tí pracujú práve pre americkú NSA. Každopádne, iPhone nemá žiadne zadné dvierka a Apple sa určite na podobných praktikách nezúčastňuje. Firma by tak riskovala obrovský problém.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Apple Headset potvrdený: Apple si patentoval názov nového operačného systému
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.