Po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu sa z tejto krajiny stiahli viaceré technologické spoločnosti na čele s Apple. Firma už v krajine nemá svoje oficiálne zastúpenie viac ako rok, čo znamená, že jej zariadenia sa tu dovážajú zo šedého trhu.

A aj keď je pravda, že ruský trh zaplavili čínske smartfóny, ktoré absolútne prevalcovali Apple aj Samsung, existujú dáta, ktoré potvrdzujú, že títo technologickí giganti majú na tomto trhu stále zaujímavý podieľa na trhu. Podľa Rusov je to minimálne v jednom prípade problém. Bližšie sa tejto téme venoval Appleinsider.

Rusko podľa novej správy podozrieva americkú Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) z toho, že dokázala špehovala ruských predstaviteľov, ako aj civilistov pomocou zadných vrátok, ktoré má mať v systéme každý jeden iPhone. Tie mala pre americkú vládu vyvinúť priamo spoločnosť Apple.

Tajomný malvér, ktorý mal odomknúť zadné vrátka v iPhone

starší iPhone
Zdroj: Bing AI / Unsplash / AB (úprava redakcie)

Ako píše vo svojej správe agentúra Reuters, ruská FSB mala „odhaliť“ sprisahanie NSA, ktorá údajne použila neznámy malvér na prístup ku spomínaným zadným vrátkam v zariadení.

Aj keď nie je jasné, na čo by bol potrebný malvér, keby mal iPhone tajný prístup do systému, podľa Rusov bolo infikovaných niekoľkokrát tisícok zariadení s iOS.

FSB odhalila spravodajskú akciu amerických špeciálnych služieb pomocou mobilných zariadení Apple,“ napísala FSB vo svojom oficiálnom vyjadrení, ktoré videl Reuters.

Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie zdôraznila, že Apple poskytuje spravodajským agentúram širokú škálu príležitostí na monitorovanie akýchkoľvek osôb, ktoré zaujímajú Biely dom a ich partnerov v protiruských aktivitách, a ich vlastných občanov.

Apple ani NSA sa nevyjadrili 

Údaje vraj neboli zbierané len od ruských občanov, ale aj od zahraničných diplomatov, ktorí v Rusku žijú, no pochádzajú z iných krajín, ako napríklad z Izraela, Sýrie či Číny.

Spoločnosť Apple a ani NSA sa ku týmto vážnym obvineniam zatiaľ nevyjadrili.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple stiahol prvú aplikáciu pre Apple Watch ešte skôr než sa začali predávať
Môže ťa zaujímať
- Reklama -