Podľa nového príspevku na blogu, ktorý bol zdieľaný spoločnosťou FingerprintJS, môže chyba v implementácii rozhrania API JavaScriptu nazvaného ako „IndexedDB“ odhaliť vašu nedávnu históriu prehliadania a dokonca aj vašu identitu. Dá sa teda povedať, že Safari obsahuje chybu, ktorá môže byť pre niektorých používateľov veľmi nebezpečná.

Aby sme to zjednodušili, avizovaná chyba dáva šancu ktorejkoľvek webovej stránke využívajúcej IndexedDB pristupovať k názvom databáz IndexedDB. Tie sú generované inými lokalitami počas celej relácie používateľa.

Táto zraniteľnosť môže umožniť jednej webovej lokalite sledovať iné webové lokality, ktoré ste navštívili v rôznych kartách alebo oknách. Našťastie sa to netýka celej histórie ale skôr nedávnej histórie prehliadania.

Prečítajte si tiež  Tvrdé ekologické ciele spoločnosti Apple robia dodávateľom vrásky na čele!

Dôvodom je to, že názvy databáz sú často jedinečné a veľmi špecifické pre konkrétnu webovú lokalitu. Nie je teda problém odhaliť, na ktorej stránke sa používateľ pôvodne nachádzal. A ak sa šikovným hackerom podarí zistiť aj jeho identitu, môže to mať fatálne následky na online bezpečnosť.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Safari obsahuje chybu, ktorú prenáša aj do iných apiek na iOS či iPadOS

macOS safariZa normálnych okolností by to malo fungovať tak, že jednotlivé webu môžu pristupovať len do vlastných databáz. Avšak Safari obsahuje chybu, ktorá im to umožňuje do všetkých databáz.

Najhoršie je na tom celom to, že chyba sa týka všetkých novších prehliadačov od spoločnosti Apple vrátane Safari 15. Taktiež postihuje aj mobilné zariadenia so systémom iOS 15 alebo iPadOS 15.

Prečítajte si tiež  Návod: Nastavte si na Apple Watch privátnu adresu MAC a zvýšte svoju online bezpečnosť

A ak by ste sa chceli voči tomuto brániť inštaláciou Google Chrome do svojho iPhonu, veľmi si nepomôžete. Nakoľko Apple vyžaduje od vývojárov, aby všetky prehliadače využívali jeho WebKit, chybu obsahujú takisto.

Jediné, čo sa dá teda v tejto chvíli robiť je počkať na budúcu aktualizáciu operačného systému a samotnej aplikácie Safari. Snáď sa všetko vyrieši.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.