Keď spoločnosť Apple v roku 2011 pri predstavení iPhonu 4S ukázala hlasového asistenta Siri, išlo o obrovskú revolúciu v celom technologickom priemysle. Firma však v tejto oblasti doslova zaspala dobu a konkurencia v podaní spoločností Google, Amazon a ďalších túto príležitosť využila. Dnes je Siri stelesnením nie príliš vydareného hlasového asistenta, a ako pšíe The Information, najavo to nedávajú len jej používatelia, ale aj vývojári.

V uniknutej správe sa konkrétne píše, že vývoj Siri sa vyznačuje nedostatočným množstvom ambícií a absolútne nefunkčnou organizáciou práce. Všetko ešte zhoršuje aktuálna doba, v ktorej vzniká jedna pokročilá umelá inteligencia za druhou.

Zatiaľ čo spoločnosti ako Google, Microsoft či OpenAI napredujú, Apple stojí na mieste. Cupertinský gigant na to môže škaredo doplatiť.

Na Siri sa vraj pracuje veľmi ťažko, nakoľko za týmto hlasovým asistentom stojí robustná a príliš komplikovaná štruktúra. To spôsobuje problémy so zdĺhavými procesmi, pričom implementácia nových funkcií, alebo aj obyčajná oprava chýb, môže trvať celé týždne. Konkurencia to zvládne za niekoľko dní.

Vývojári Siri utekajú z Apple

Vyššie opisované problémy súvisia aj s tým, že Apple stráca tých najlepších zamestnancov na svete. Firma dosadila na vrcholové pozície pre vývoj hlasového asistenta ešte v roku 2019 troch špičkových vývojárov, ktorý však už v tejto dobe pracujú pre konkurenčné Google.

Presvedčil ich priamo generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet Sundar Pichai, pričom vývojárov sa na druhej strane neúspešne pokúšal zastaviť Tim Cook.

Je teda evidentné, že celý projekt Siri má obrovský problém, s ktorým sa bude musieť spoločnosť Apple vysporiadať. Nejde len o to, čo všetko dnes hlasový asistent nedokáže, ale hlavne o to, ako funguje jeho vývoj. Evidentne je totiž zbytočne komplikovaný, zdĺhavý a ľudí to už veľmi nebaví.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Dokonca sa objavili informácie, že pri vývoji Apple Headsetu, ktorý firma predstaví už o pár týždňov na WWDC 2023 mala vzniknúť úplne nová technológia slúžiaca na jeho ovládanie.

Nakoniec sa však vývojári museli zmieriť s tým, že aj toto zariadenie sa bude spoliehať na zastaralú Siri, ktorá má značné rezervy.

Dúfajme teda, že to nebude jeho najväčšia slabina. Úniky totiž naznačujú, že Apple má ambíciu na to, aby bol Headset revolučnou technológiou, ktorá nahradí iPhone.

Prečítajte si tiež  Apple služby sa blížia k miliarde predplatiteľov. Ich úspech bude v budúcnosti držať celú firmu nad vodou

Apple má aj možnosť poslať Siri do zabudnutia 

Siri prejde zmenou
Zdroj: Unsplash / Tron Le / Miguel Tomás (úprava redakcie!

V súčasnosti nie je jasné, ako bude Apple svoje slabiny v oblasti umelej inteligencie a Siri riešiť. Firma má však iba dve možnosti, kým jej úplne ujde rozbehnutý vlak s AI, na ktorý nemá kúpený ešte ani lístok.

Buď to Siri kompletne prepracuje od základov, pričom sa zmení aj celý proces vývoja, alebo svoju hlasovú asistentku po viac ako dvanástich rokoch pošle do zabudnutia a nahradí ju lepšou službou, ktorá toho zvládne oveľa viac. Nechajme sa prekvapiť.

Dajte nám vedieť do komentára, ako vnímate Siri vy a či si myslíte, že je pri nej najvyšší čas na zmenu. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -