Hlasová asistentka Siri bola v čase svojho predstavenia v roku 2011 považovaná za revolúciu vo svojej oblasti. Apple ju prezentoval ako inteligentného pomocníka, ktorý zmení spôsob, akým komunikujeme so svojimi zariadeniami. O viac ako desať rokov neskôr sa však zdá, že Siri je zatienená rýchlo sa vyvíjajúcou konkurenciou. Ide napríklad o Google Assistant či Amazon Alexa. Apple akoby v tomto smere zaspal dobu.

Zatiaľ čo Google a Amazon neustále zlepšujú svojich asistentov pomocou masívnych dátových súborov a strojového učenia, Apple sa rozhodol ísť inou cestou – cestou extrémneho dôrazu na súkromie. Hoci je tento prístup sympatický pre používateľov, ktorí si cenia svoje dáta, má obrovské nevýhody. Siri nemá prístup k toľkým dátam ako konkurencia, čo brzdí jej schopnosť učiť sa a zlepšovať.

Tento rozpor medzi ochranou súkromia a technologickým pokrokom sa ukázal ako vážna dilema pre Apple. Na jednej strane firma stavia svoju značku na dôvere a bezpečnosti, na druhej strane čelí rastúcemu tlaku používateľov, ktorí chcú múdrejšieho, pohotovejšieho a kontextovo inteligentného asistenta, nehovoriac o tom, že po viac ako štrnástich rokoch na trhu by sa konečne mohla naučiť aj po slovensky, alebo česky. Veď v súčasnej AI dobe má na to doslova ideálne podmienky…

Spoločnosti Apple nepomohli ani škandáli so Siri z roku 2019

Logo Siri Apple
Zdroj: MacRumors

Celú situáciu so Siri ešte viac zhoršili škandály z minulosti. V roku 2019 vyšlo najavo, že Apple používal ľudských pracovníkov na prepisovanie hlasových záznamov Siri bez vedomia používateľov.

Firma čelila obrovskej vlne kritiky zo strany médií aj nahnevaných ľudí a neskôr musela dokonca zaplatiť 95 miliónov dolárov ako súčasť súdneho vyrovnania. Tento incident ešte viac posilnil rozhodnutie Apple obmedziť dátový prístup pre Siri, no to sa veľmi negatívne odzrkadlilo na jej funkčnosti.

Siri si vytvorila obrovský technický dlh. Apple má problém s jeho dobiehaním no pomôcť má Apple Intelligence 

Tim Cook
Zdroj: Midjourney

Zdroje blízke vývoju AI v Apple tvrdia, že technický dlh, ktorý Siri nahromadila, je obrovský a technologickému gigantovi z Cupertina sa bude doháňať extrémne ťažko. Interné systémy sú údajne zastarané, fragmentované a ťažko škálovateľné.

Vývojári, ktorí na Siri pracovali, čelili roky komplikáciám, ako sú nekonzistentné API, pomalé testovanie či neprehľadná architektúra. Výsledok? Siri je často nepresná, pomalá a nezvláda ani jednoduché príkazy bez problémov, o čom sme písali napríklad koncom marca.

Napriek tomu sa v Cupertine nevzdávajú. Apple intenzívne pracuje na novej generácii umelej inteligencie s názvom Apple Intelligence, ktorá by mala priniesť zásadné zmeny v tom, ako Siri funguje.

Prečítajte si tiež  Máte doma AirTag? Apple ho aktualizovalo. Takto sa doň inštaluje update

Cieľom je spojiť výkon lokálneho spracovania na zariadení s inteligenciou cloudových systémov, a to všetko pri zachovaní dôrazu na súkromie. Prvú verziu sme už dokonca spoznali, no musíme konštatovať, že to ešte zďaleka nie je to, čo by sme od firmy, akou je Apple očakávali.

Nechajme sa prekvapiť, ako to vo finále dopadne a či sa zo Siri stane plnohodnotný a konkurencieschopný asistent, ktorý bude schopný komunikovať napríklad aj v slovenskom jazyku. Ak by sa to Apple podarilo dosiahnuť, bol by to obrovský úspech a možno dôvod, pre ktorý by oveľa viac ľudí kupovalo iPhone, iPad, Apple Watch či Mac. A to je dosť silná motivácia, čo poviete?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -