Napätie medzi Apple a Európskou úniou (EÚ) by sa dalo krájať. Jej generálny riaditeľ Tim Cook, má preto na budúci týždeň v kalifornských mestách San Francisco a Palo Alto kľúčové stretnutie so šéfkou Európskej únie pre ochranu hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerovou. Informoval o tom portál Macrumors na základe správy agentúry Reuters.

Ku tejto schôdzke dôjde v čase, kedy Apple čelí viacerým výzvam na európskom trhu. Vestagerová, ktorá je známa svojím prísnym postojom voči veľkým technologickým spoločnostiam, má naplánované aj ďalšie stretnutia s poprednými predstaviteľmi firiem, ako napríklad Alphabet, Broadcom, Nvidia a OpenAI.

Hlavnou témou náročných rokovaní bude európska politika v oblasti hospodárskej súťaže a digitálnej regulácie. Apple sa bude potom zameriavať hlavne na svoj nedávny krok, v rámci ktorého plánuje otvoriť technológiu NFC aj pre ďalšie konkurenčné platformy na území EÚ. Nebude už teda „exkluzivitou“ len pre službu Apple Pay.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Hlavným cieľom spoločnosti je vyrovnať sa s prebiehajúcim protimonopolným sporom a vyhnúť sa možnej pokute, ktorá by mohla dosiahnuť pokojne aj niekoľko miliárd amerických dolárov.

Pre európsku komisiu ide o mimoriadne zaujímavú ponuku a preto chce získať názory konkurentov a zákazníkov, čo naznačuje, že táto téma bude na plánovaných stretnutiach mimoriadne dôležitá.

Apple má v Európe viacero problémov. Môže to byť poriadne drahé 

Tim Cook
Zdroj: Midjourney

Spoločnosť Apple v poslednom období pocítila na vlastnej koži veľmi tvrdú politiku európskej únie, ktorá má veľmi negatívny vplyv na jej podnikanie.

Spomeňme napríklad nutnosť zaviesť USB-C do skoro každého elektronického zariadenia, alebo podriadenie sa zákonu o digitálnych trhoch (DMA), pre ktorý bude musieť byť už čoskoro povolený sideloading aplikácií mimo App Store. Rovnako sa DMA môže negatívne podpísať aj na službách ako FaceTime či hlasovom asistentovi Siri.

Aby toho navyše nebolo málo, Apple čelí v EÚ aj ďalším výzvam, vrátane sporu o daňové povinnosti vo výške 14 miliárd amerických dolárov.

S ohľadom na tieto výzvy a možné zmeny v politike a regulácii sa očakáva, že nadchádzajúce stretnutia medzi Apple a predstaviteľmi EÚ budú kľúčové pre budúcnosť spoločnosti v Európe. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Rusi spustili objednávky na iPhone 15. Apple ho nestihlo ešte ani predstaviť
Môže ťa zaujímať
- Reklama -