Spoločnosť Apple si vždy išla svojou vlastnou cestou a nerada sa prispôsobovala ostatným. Presne to platí aj o nabíjacích konektoroch, ktoré často neboli kompatibilné s káblami od iných zariadení. Politikom v Európskej únii to však nevyhovovalo a preto sa rozhodli zakročiť. Po dlhých rokoch sa im podarilo presadiť jednotný konektor pre všetky elektronické zariadenia, pričom nová smernica bude platiť od tohto roka.

Zaujímavé je, že hoci spoločnosť Apple proti tomuto zákonu dlhodobo bojovala a snažila sa zastaviť jeho presadenie, napokon nebola úspešná a musela sa podriadiť. Aj preto má dnes iPhone 15 / 15 Pro k dispozícii USB-C konektor, čo bolo ešte pred pár rokmi totálne neakceptovateľné.

Na druhej strane, ale musíme skonštatovať, že z čisto používateľského hľadiska, nám to dáva v redakcii dokonalý zmysel a pri cestovaní nemusíme brať so sebou tri odlišné nabíjačky (USB-C, Lightning a magnetický puk pre Apple Watch), ale staršia nám len dve. Viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Pochopiteľne, nový zákon sa nevzťahuje len na zariadenia od spoločnosti Apple, ale aj na inú spotrebnú elektroniku, ktorá dnes nepoužíva USB-C. Ide o:

 • Mobilné telefóny
 • Tablety
 • Digitálne fotoaparáty
 • Elektronické čítačky
 • Slúchadlá a náhlavné súpravy
 • Prenosné herné konzoly
 • Prenosné reproduktory
 • Klávesnice
 • Myši
 • Prenosné navigačné systémy
 • Notebooky

Aj to je koniec koncov dôvod, prečo Apple predstavil v septembri 2023 AirPods Pro 2 s USB-C a postupne na tento štandard pripravuje aj ďalšie zariadenia, ktoré ho nemajú a stále sú v ponuke.

No a ak sa teraz pýtate, kedy presne budú nové pravidlá ohľadom zavedenia jednotného konektora platné na celom starom kontinente, zapamätať by ste si mali iba jeden dátum. EÚ dáva výrobcom zariadení čas na prechod na USB-C iba do 28. decembra 2024. Je tu však jedna výnimka.

Zmena sa nemá vzťahovať na malé a staré zariadenia 

Nová rýchlejšia nabíjačka pre Apple Watch Series 7 má hliníkovú a nie plastovú povrchovú úpravu (foto: SvetApple.sk)

V tomto bode je tiež dôležité zdôrazniť, že EÚ je tolerantná ku výrobcom zariadení, ktorých rozmery sú príliš malé na to, aby sa tu dal aplikovať štandard USB-C.

Aj preto napríklad inteligentné hodinky, alebo rôzne zdravotnícke technologické produkty sa budú môcť dať nabíjať aj iným spôsobom, ako cez USB-C konektor.

Prečítajte si tiež  Prvý MacBook Pro 13" s Retina displejom je už zastaralým produktom!

Rovnako tiež platí, že zákon sa bude vzťahovať len na zariadenia, ktoré budú vyrobené po 28. decembri 2024. Inými slovami, spoločnosť Apple a obchody s elektronikou budú môcť aj naďalej predávať iPhone, či iné príslušenstvo s Lightning konektorom, ako napríklad iPhone 14, základné AirPods a podobne. Po čase by však tieto zariadenia mali z trhu postupne vymiznúť.

A keďže Apple pridalo USB-C konektor už do iPhonu 15, môžeme predpokladať, že šlo o akýsi predčasný test toho, ako ho zákazníci príjmu. Firma tu tiež uplatnila svoje klasické obmedzenie, o ktorom sme vás informovali v tomto článku.

Zatiaľ čo základný iPhone 15 / 15 Plus má USB-C s podporou rýchlostí štandardu USB 2.0 (480 Mbps), prémiový iPhone 15 Pro / 15 Pro Max podporuje až USB 3 (10 Gbits).

Apple teda využil obmedzenie vo svoj prospech a pomocou neho ešte viac oddelil prémiové smartfóny od tých základných. Šikovný ťah…

Jednotný konektor budú mať aj počítače. Prídeme o MagSafe? 

MacBook MagSafe
Zdroj: Apple

Ako tiež zdôrazňuje Európska rada na svojich oficiálnych internetových stránkach, zjednocovanie nabíjacích konektorov ešte stále neskončilo. Okrem smartfónov to totiž v nie tak vzdialenej budúcnosti čaká aj počítače, pričom výnimku nebudú tvoriť ani Macy.

Aj v tomto prípade platí, že jednotným štandardom by mal byť konektor USB-C, pričom jeho povinné použitie v počítačoch nastane 28. apríla 2026. A ak sa teraz pýtate, či týmto spôsobom prídeme o obľúbený MagSafe, máme pre vás odpoveď.

Spoločnosť Apple tento konektor v Macu s vysokou pravdepodobnosťou zachová, no ak ho budete chcieť využívať, budete si musieť kúpiť dodatočnú MagSafe nabíjačku.

V balení by sa mal totiž nachádzať len USB-C kábel spolu s adaptérom (aj dnešné MacBooky s MagSafe konektorom je možné nabíjať cez USB-C port). Apple to, ale môže vyriešiť aj šikovnou redukciou. Nebolo by to prvý, ani poslednýkrát.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -