Projekt Apple Car, ktorý je v spoločnosti Apple prezývaný aj „Titan“ sa za uplynulé roky posunul významným skokom smerom k sériovej produkcii. Aj tak je však od nej vzdialený ešte relatívne ďaleko, čoho dôvodom sú najmä vysoké ambície technologického giganta.

Ako iste viete, Apple si už niekoľko rokov testuje svoj autonómny systém jazdy na vozidlách Lexus RX, ktoré majú na streche špeciálnu nadstavbu plnú kamier a radarov. Momentálne má týchto vozidiel 69, pričom vodičov je až 137. Do vývoja teda musí investovať milióny (ak nie miliardy) dolárov a to určite nie je náhoda.

Nakoľko je Apple technologická spoločnosť, ktorá spôsobila už niekoľkokrát revolúciu v oblasti počítačov či spotrebnej elektroniky, teraz má našliapnuté na rovnaký úspech aj v autonómnej elektromobilite. Ak sa niekedy dočkáme jej vozidla, zrejme nebude mať volant ani pedále… Interiér má byť poňatý celkom iným spôsobom než u väčšiny súčasných automobilov.

Apple Car nemusí mať volant ani pedále. Vystačí si s kamerami, radarmi a špeciálnymi systémami 

Viac nám o tom porozprával známy leaker Mark Gurman (presnosť 87,3 %), ktorý má skvelé kontakty na niektorých pracovníkov v spoločnosti Apple. Jeho poznámka na tému Apple Car znie konkrétne takto:

Instagram Banner„Ideálne auto od spoločnosti Apple by nemalo mať volant ani pedále a jeho interiér by mal byť navrhnutý tak, aby sa v ňom dalo jazdiť bez pomoci rúk. Jedna z možností, o ktorej sa diskutovalo v spoločnosti Apple obsahuje interiér ako Lifestyle Vehicle od spoločnosti Canoo Inc., ktorá je nováčikom v odvetví elektrických vozidiel. V tomto aute sedia cestujúci po stranách a sú otočení tvárou k sebe ako v limuzíne.“ (Mark Gurman)

V praxi by sme sa teda mohli dočkať automobilu, do ktorého si len sadneme, zadáme mu adresu cez Siri a následne nás prepraví z bodu A do bodu B bez toho, aby sme neustále museli sledovať cestu či kontrolovať aktuálnu dopravnú situáciu.

A aj keď to znie zaujímavo a samotné technológie sú už v tomto smere veľmi pokročilé, stále nie sú stopercentné a častokrát sa automobilky, ktoré ich aktuálne testujú stretávajú s nepríjemnými chybami či zlyhaniami.

Autonomous car interior design. Concept for new business work style when moving on the road. 3D rendering image.

Otázne teda zostáva, či vozidlo od Apple skutočne príde ak je jedna z podmienok na jeho predstavenie plná autonomita bez potreby vodiča. Dajte nám vedieť do komentára čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJidropnews
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.