Ministerstvo spravodlivosti USA s podporou 15 štátov začalo súdny spor proti spoločnosti Apple a obvinilo ju z monopolizácie trhu so smartfónmi a ďalších praktík. Táto žaloba stavia Apple do jedného radu s ďalšími technologickými gigantmi, ako sú Google, Meta a Amazon, ktoré čelili regulačnej kontrole za vlády Donalda Trumpa aj Joea Bidena. O téme informovala agentúra Reuters.

Podstatou tejto žaloby je, že dominantné postavenie spoločnosti Apple v sektore smartfónov údajne potláča hospodársku súťaž a zároveň zvyšuje ceny produktov, najmä iPhonu, ktorý môže stáť spotrebiteľov stáť až 1 599 USD. Firma má vďaka tomu dosahovať vyšší zisk, než ktorýkoľvek jej konkurent.

Ministerstvo spravodlivosti tiež tvrdí, že obchodné praktiky spoločnosti Apple, ako sú účtovanie poplatkov vývojárom softvéru a spoločnostiam vydávajúcim kreditné karty, či vyberanie poplatkov od konkurentov, ako je Google, nepriamo zvyšujú ceny pre spotrebiteľov a výrazne zvyšujú ziskové marže spoločnosti Apple.

Apple tvrdí, že žaloba ohrozuje jeho integritu a schopnosť inovovať 

Spoločnosť Apple čelí v USA vážnej protimonopolnej žalobe. Výrobca iPhonov však všetko popiera. (Foto: Midjourney)

Prístup spoločnosti Apple k podnikaniu už dlho spočíva v tom, že ponúka prémiové technologické produkty za prémiovú cenu a kontroluje takmer všetky aspekty fungovania svojich zariadení. Aj to je koniec koncov dôvod, prečo sú tak obľúbené. Zákazníci totiž milujú ekosystém spoločnosti, ktorý je vďaka uzavretosti aj veľmi bezpečný.

Americkému ministerstvu spravodlivosti sa to, ale nepozdáva a preto sa snaží tento model odstrániť tým, že presadzuje väčšiu možnosť voľby používateľa pri integrácii aplikácií s hardvérom spoločnosti Apple. V reakcii na tieto obvinenia spoločnosť Apple dôrazne poprela akékoľvek pochybenie a uviedla, že žaloba ohrozuje jej základnú identitu a schopnosť inovovať.

Dôležité je tiež podotknúť to, že keď sa po prvýkrát objavili správy o žalobe, hodnota akcii spoločnosti Apple zaznamenala pokles až o 4,1 % a uzavreli na úrovni 171,37 USD. Cieľom má byť to, aby spoločnosť Apple zmenila svoje obchodné prístupy, čo by mohlo vyústiť až do rozpadu, prípadne zmenšeniu firmy.

Výhodu by v tomto prípade mohli mať najmä spotrebitelia, nakoľko tí by sa mali dočkať nižších cien smartfónov a vývojári, ktorí by nemuseli platiť tak vysoké poplatky za transakcie zo svojich apiek, ktoré ponúkajú prostredníctvom App Store.

Apple údajne potláča konkurenčné technológie

Apple Park
Sídlo spoločnosti s názvom Apple Park, ktoré sa nachádza v kalifornskom meste Cupertino (Foto: Wikipedia / InvadingInvader)

V žalobe sa okrem iného uvádza aj niekoľko prípadov, keď spoločnosť Apple údajne použila taktiku na potlačenie konkurenčných technológií. Týka sa to oblastí, ako sú super aplikácie, cloudové herné služby, aplikácie na zasielanie správ, inteligentné hodinky a digitálne peňaženky.

Prečítajte si tiež  Petr Mára sa pozrel na iPhone 12. Čo naň hovorí?

V jednom z bodov sa napríklad píše, že spoločnosť Apple bránila bezproblémovému fungovaniu konkurenčných aplikácií na zasielanie správ a inteligentných hodiniek na svojich zariadeniach a že jej politika App Store potlačila konkurenciu v oblasti služieb streamovania hier.

Čo teraz čaká spoločnosť Apple? 

Konkrétne nápravné opatrenia, ktoré požaduje americké ministerstvo spravodlivosti, zostávajú nejasné, ale zahŕňajú zabránenie spoločnosti Apple využívať svoju kontrolu nad distribúciou aplikácií a softvérových rozhraní na znevýhodnenie konkurentov.

Tento prípad sa pridáva k rastúcemu zoznamu protimonopolných výziev spoločnosti Apple na celom svete, pričom spoločnosť už čelí kontrole v Európe, Japonsku a Kórei a je predmetom žalôb zo strany spoločností, ako je Epic Games.

Vzhľadom na priebeh súdneho konania tento súdny spor nielenže poukazuje na pretrvávajúce napätie medzi regulačnými orgánmi a technologickými gigantmi, ale signalizuje aj kritický bod v diskusii o dominantnom postavení na trhu, možnosti voľby pre spotrebiteľov a budúcnosti technologických inovácií.

Vzhľadom na to, že aj Európska únia začala vyšetrovanie možného porušenia zákona o digitálnych trhoch zo strany spoločností Apple, Meta a Google, spoločnosť Apple sa ocitla na križovatke a čelí významným právnym a regulačným výzvam, ktoré by mohli zmeniť jej obchodný model a technologické prostredie ako také.

Koľko bude tento súdny spor Apple vs USA trvať? 

Ako na záver dodáva portál Aljazeera, riešenie tohto sporu pravdepodobne potrvá veľmi dlhú dobu. Podľa analytikov sa bude spoločnosť Apple rázne brániť a pokúsi sa zabojovať o svoje práva.

V inom, no celkom podobnom spore, ktorý sa odohral ešte v 90. rokoch minulého storočia bola konkurenčná spoločnosť Microsoft obvinená z toho, že výrobcov počítačov nezákonne nútila k tomu, aby uprednostňovali jej softvér Internet Explorer na prehliadanie internetu.

Následne trvalo tri roky, kým sa podarilo dopracovať k dohode a ďalšie štyri roky, kým celý proces prešiel všetkými odvolacími súdmi.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -