Technologické spoločnosti trápi aktuálna kríza v oblasti smartfónov, kde predaje v lepšom prípade stagnujú a v tom horšom klesajú. Spoločnosť Samsung zdá sa nie je výnimkou a na tieto problémy teraz doplatila. Podľa oficiálnej tlačovej správy jej tržby spadli až o 22 % a zisky o neuveriteľných 95 %.

Firma v uplynulých troch mesiacoch dokázal predať produkty a služby za 60,01 bilióna wonov, čo je v prepočte zhruba 43 miliárd eur. To je zhruba o polovicu menej, ako sa očakáva od konkurenta z Cupertina (ten ešte nezverejnil výsledky). Z tejto sumy tvoril zisk presne 0,6 bilióna wonov, čo je v prepočte približne 430 miliónov eur. V rovnakom období minulého roka vykázal Samsung až o 95 % vyšší zisk na úrovni cca 800 miliónov eur.

Ako upozorňuje Androidpolice, takéto mizerné čísla, ako zaznamenala firma v oblasti zisku za posledný kvartál dosiahla firma naposledy v roku 2009, kedy jej zisk tvoril len 0,59 bilióna wonov. Zaujímavé je tiež to, že hlavným dôvodom tejto straty nie kríza v oblasti polovodičov.

Samsungu sa nepredávajú smartfóny 

Samsung totiž čelí úplne inému problému a to nedostatočnému odbytu svojich mobilných zariadení. Aj keď je pravda, že firme sa začiatkom roka po uvedení série Galaxy S23 darilo, ošiaľ po pár mesiacoch utíchol a všetko sa vrátilo do veľmi „pochmúrnych“ koľají.

Tržby z predaja smartfónov a mobilných zariadení klesli podľa Samsungu z 31,82 na 25,55 bilióna wonov, čo je v prepočte 22,7 miliardy eur, respektíve 18,2 miliardy eur. Firma však teraz uviedla na trh nové skladačky Galaxy Z Flip 5 a Galaxy Z Fold 5, ktoré sa pokúsia tento negatívny trend zvrátiť.

Ako je na tom Apple? 

Tim Cook peniaze
Zdroj: YouTube / Apple Explained

Ako sme už naznačili v texte vyššie, uvidíme, ako na tom bude po druhom kvartáli 2023 spoločnosť Apple.

Všetko však nasvedčuje tomu, že sa technologickému gigantovi z Cupertina bude dariť. iPhony sa predávajú aj napriek kríze stále veľmi dobre, pričom Apple na nich oproti rovnakému obdobiu minulého roka stráca maximálne 1 – 3 %.

Navyše firma nedávno dosiahla dôležitú métu a jej trhová kapitalizácia preskočila magickú hranicu 3 bilióny amerických dolárov. Apple je vďaka tomu najhodnotnejšia spoločnosť na svete.

Toto všetko sa jej podarilo dosiahnuť v čase krízy, pričom veľmi pomohlo aj predstavenie Apple Vision Pro.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Najlepšie filmy, ktoré si môžete pozrieť na Apple TV+
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here