Zdá sa, že sledovací prívesok AirTag môže byť zneužívaný aj na nekalé účely. Minimálne tak to naznačil ďalší prípad, ktorý sa týkal sledovania ženy. Jeana si našla drobné inteligentné zariadenie od Apple pri prednom kolese na svojom vozidle.

V súčasnosti nie je potvrdené, či páchateľ, ktorý ho na vyššie popisované miesto umiestnil chcel sledovať ženu alebo jej auto.

- Reklama -

Ak ste počuli o nedávnych prípadoch z Kanady, určite viete, že zlodeji pomocou AirTagu sledujú luxusné vozidlá tesne pred tým, než ich ukradnú. Majiteľovi nemusí spozorovať nič podozrivé a navyše o AirTagu častokrát ani nevie, pretože má napríklad Android alebo ho jeho iPhone zaznamená neskoro.

Samotná Jeana, ktorá si našla AirTag pod predným kolesom bola zo situácie otrasená a mala obavy o svoje zdravie a bezpečnosť. Nevedela totiž, kto sa presne snažil získať jej aktuálnu polohu. Našťastie však včas zakročila, pretože jej iPhone ukázal na obrazovke upozornenie (o tom, že je možno sledovaná). Zariadenie teda lokalizovala na dosť netradičnom mieste a okamžite kontaktovala políciu.

AirTag má end-to-end šifrovanie, no jeho sériové číslo sa viaže na majiteľa 

AirTag
AirTag

No a hoci je AirTag plne anonymné zariadenie, ktoré navyše využíva end-to-end šifrovanie (jeho polohu teda môže vidieť iba vlastník), spoločnosť Apple si vedie záznamy o tom, ktoré sériové čísla sú spojené s konkrétnymi Apple ID účtami.

Ak teda policajti zahájili vyšetrovanie s platným súdnym príkazom, technologický gigant by mohol pomôcť s identifikáciou pôvodného majiteľa AirTagu.

Využívať toto drobné zariadenie na trestnú činnosť teda nemusí byť úplne najlepší nápad a to dokonca ani na Slovensku. Naša krajina totiž niekoľkokrát požiadala Apple o zdieľanie údajov, ktoré sa týkali porušenia zákona.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.