Momentálne najvýkonnejšie jablkové smartfóny v podobe iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max disponujú mnohými prednosťami, vďaka ktorým sa aj pár mesiacov pred vydaním nových telefónov stále držia na popredných priečkach predaja. Jednou z hlavných devíz iPhonu 13 Pro, ktorý dnes zoženiete už od 1089,00 € je samozrejme kamera. Ak vlastníte jeden z dvojice Pro modelov a patríte medzi nadšencov fotografie alebo točenia videí, týchto 5 tipov vám pomôže urobiť z fotiek hotové majstrovské diela.

Prečítajte si tiež  O iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max je obrovský záujem. Apple zvyšuje výrobu o milióny kusov!

Trojica vylepšených objektívov v zložení Telephoto, Wide a Ultra Wide ponúka možnosti, s ktorými vytvoríte úžasné fotky ako v interiéri pri umelom nasvietení, tak aj vonku pri prirodzenom svetle, ktoré je iPhone 13 Pro schopný spracovať lepšie ako predchádzajúca generácia.

Počet 12 megapixelov, ktorý ostáva už 6 rokov nezmenený sa môže zdať na prvé počutie ako zlý vtip, no skutočné čaro spočíva vo väčšom 1.9 µm senzore, ktorý je doplnený o PDAF zaostrovanie (fázová detekcia scény) a optickú stabilizáciu senzora (Sensor Shift). To všetko naviac dopĺňajú nové softvérové funkcie, ktoré upravia fotky priamo v procese snímania.

iPhone 13 Pro vo farbe Sierra Blue v záhrade - záber na výšku zo zadnej strany
Zdroj: SvetApple

1. Režim Makro

Hoci sa v komunite fotografov nejedná o žiadnu revolučnú novinku, v portfóliu iPhonov nájdete Makro mód výhradne v modeloch 13 Pro a 13 Pro Max. Dôvodom sú lepšie snímače a širšie clony, ktoré sa nachádzajú v ultraširokouhlom objektíve zariadení.

Režim Makro umožňuje robiť fotografie zblízka do vzdialenosti 2 cm s ostrým zaostrením. Funkcia je naviac dostupná aj v režime videa natáčania videa. Pre makrofotografiu nie je potrebné vybrať žiadnu špecifickú možnosť, jednoducho stačí priblížiť iPhone k snímanému objektu.

iPhone 12 Pro a iPhone 13 Pro na drevenom stole - záber zo zadnej strany
Zdroj: SvetApple

Foťák sa automaticky prepne na ultraširokouhlý objektív, keď ste dostatočne blízko. Pri nahrávaní videa však môžete manuálne vybrať ultraširokouhlý fotoaparát a zaostriť na bližší objekt. Makro mód je možné využiť aj pri fotografovaní väčších objektov, ak sa chcete zamerať na detail a odfotiť si len určitú časť.

2. Filmový režim Cinematic Mode

Túto vychytávku propagovala spoločnosť Apple pri uvedení nových iPhonov stopercentne najviac. A nie je sa čomu diviť. Filmový režim je k dispozícii na všetkých modeloch iPhone 13, vrátane najmenšieho figuranta v podobe iPhonu 13 mini.

Režim Cinematic je vynikajúca funkcia, ktorá vám umožňuje plynulo meniť zaostrenie z jedného objektu na druhý pri pohybe kamery. Pri jeho používaní môžete okamžite prepnúť zaostrenie z objektu v blízkosti fotoaparátu na iný v pozadí alebo naopak. Funkcia automaticky deteguje osoby, zvieratá alebo predmety.

Fotografia psa v úpravách aplikácie fotoaparát na iPhone 13 Pro
Zdroj: SvetApple

Počas nahrávania to iPhone to urobí automaticky za vás, alebo môžete medzi dvoma bodmi manuálne prepínať sami. K dispozícii je tiež uzamknutie zaostrenia na objekt, takže sa môžete pohybovať a nahrávať rôzne uhly bez toho, aby sa zaostrenie posúvalo. Ak sa Vám niektorý zo záberov nepáči, môžete ho pokojne upraviť aj v postprodukcii v úpravách fotiek a videí.

Prečítajte si tiež  Recenzia iPhone 13 Pro: Skutočný profesionál telom i dušou

3. Fotografické štýly

Táto funkcia vám umožní prispôsobiť a upraviť fotografie priamo pri ich snímaní. Nájdete ju vo všetkých štyroch modeloch iPhone 13, vrátane základných zariadení. Fotografické štýly umožňujú vybrať si prednastavený filter alebo farebný tón podľa vašich predstáv. Na výber je okrem originálu 9 filtrov v zostave Živý, Živý teplý, Živý chladný, Dramatický, Dramatický teplý, Dramatický chladný, Čiernobiely, Strieborný a Noir.

Fotografovanie na iPhone 13 Pro - záber z prednej strany
Zdroj: SvetApple

K dispozícii je aj možnosť vytvorenia svojho vlastného filtra. Po úpravách si svoj fotografický štýl pomenujte a začnete ho jednoducho používať. Následne je možné previesť niekoľko úprav aj po zhotovení fotky.

4. Formát ProRes

Napriek tomu, že formát ProRes bol predstavený už v roku 2007, v iPhone ho vidíme prvýkrát. Rozlíšenie ProRes je k dispozícii len pre modely iPhone 13 Pro a 13 Pro Max a je dostupné len v režime natáčania videa. Formát nie je možné kombinovať s režimami Cinematic Mode, Time-Lapse alebo Slo-Mo.

Jedná sa o vysokokvalitné rozlíšenie v komprimovanom formáte, ktorý umožňuje flexibilné úpravy v aplikáciách Photos, iMovie alebo profesionálnom softvéri. Formát je výhodný najmä pre filmárov a tvorcov videí, ktorí na úpravu svojich videí používajú priemyselný softvér. Hoci tento formát už pre editorov a videografov existoval, pridanie formátu ProRes do iPhonu 13 výrazne uľahčilo úpravu v postprodukcii.

Nastavenia ProRes formátu v iPhone 13 Pro
Zdroj: Apple
Prečítajte si tiež  Návod: Ako nahrávať video do formátu ProRes v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

5. Portrét a 3-násobný optický zoom

Hoci je režim Portrét prítomný v iPhonoch už niekoľko generácií, s iPhonom 13 Pro a 13 Pro Max je mód povýšený na novú úroveň. Vďaka kvalitnejším objektívom sú fotky omnoho ostrejšie a portrétový režim vyzerá prirodzenejšie. Vykreslenie osoby alebo iného objektu v popredí je naturálnejšie, pričom k dispozícii je aj fotenie portrétov cez optický zoom.

Ak chcete dať väčší dôraz na črty tváre alebo jednoducho urobiť fotku z bližšieho uhla, 3-násobné optické priblíženie vás určite poteší. Ako sme už zvyknutý, k dispozícii je taktiež možnosť prepínania medzi portrétovými režimami priamo vo fotoaparáte, takže viete prispôsobiť mód svetelným podmienkam.

iPhone 13 mini v rukách používateľa - portrétový záber
Zdroj: SvetApple

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -