Spoločnosť Apple v roku 2021 predstavila iPhone 13 a iPhone 13 Pro, ktoré nahradili predchádzajúcu generáciu iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Novinky prišli s prepracovaným dizajnom výrezu pre Face ID, výkonnejším procesorom A15 Bionic, dlhšou výdržou na jedno nabitie a novými farebnými prevedeniami. Slovenská cena základného iPhonu 13 dnes začína pod úrovňou 840,00 € a vylepšeného iPhonu 13 Pro pod 1 120,00 €. Nakoľko majú obe verzie veľa spoločných funkcií, možno vám bude vyhovovať aj dostupnejšie prevedenie, pri ktorom ušetríte stovky EUR.

Tento sprievodca nákupov vznikol preto, aby ste si pri nakupovaní vybrali to, čo vám bude viacej vyhovovať. Veľa ľudí, ktorí sú totiž odhodlaní na výber modelu „Pro“, si uvedomia, že jeho prémiové funkcie vôbec nevyužijú a už základný iPhone 13 má toho vo svojom hardvérovom balíku viac ako dosť.

Čo sa v článku dočítate:

Porovnanie: iPhone 13 vs iPhone 13 Pro

iPhone 13 v čiernej farbe a biela ceruzka Apple Pencil
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Keďže Apple vytvorilo jednu konštrukciu, ktorá poslúžila ako základ pre dve verzie smartfónu, veľa technických prvkov má iPhone 13 a iPhone 13 Pro úplne rovnakých.

Navonok sa samozrejme líšia farbami a takisto zadnými fotoaparátmi, no keď si toto odmyslíme, vo vnútri sú dosť podobné. Nižšie sa nachádza porovnanie toho, čo majú oba smartfóny totožné. Nižšie si podrobne vysvetlíme, v čom sa naopak líšia.

Toto majú iPhone 13 a iPhone 13 Pro totožné: 

 • 6,1-palcový displej Super Retina XDR s rozlíšením 2532 × 1170 pixelov a hustotou 460 ppi, funkciami HDR, True Tone, P3 Wide Color a Haptic Touch
 • O 20 percent menší výrez
 • Face ID
 • Čip A15 Bionic a nový 16-jadrový procesor Neural Engine
 • Sub-6GHz 5G pripojenie (a mmWave v USA)
 • 12 Mpx ultraširokouhlé a širokouhlé fotoaparáty s optickou stabilizáciou obrazu s posunom snímača a 2-násobným optickým priblížením
 • Fotografické funkcie vrátane fotografických štýlov, režimu Portrét, nočného režimu, funkcie Deep Fusion, Smart HDR 4 a ďalších
 • Video funkcie vrátane filmového režimu v rozlíšení 1080p pri 30 snímkach za sekundu, nahrávania videa Dolby Vision HDR v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu, časozberného nočného režimu a ďalších
 • 12 Mpx predný TrueDepth fotoaparát s clonou ƒ/2,2 a funkciami vrátane blesku, fotografických štýlov, režimu Portrét, nočného režimu, Smart HDR 4, režimu Cinematic v rozlíšení 1080p pri 30 snímkach za sekundu, nahrávania videa HDR s technológiou Dolby Vision v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu a ďalších
 • Predné sklo s ochranou Ceramic Shield
 • Odolnosť voči prachu a vode podľa normy IP68 (do hĺbky šesť metrov až na 30 minút)
 • Kompatibilita s MagSafe príslušenstvom a bezdrôtovými nabíjačkami
 • K dispozícii v 128GB, 256GB a 512GB úložisku
 • Lightning konektor

Keď si to tak vezmete, pri sčítaní všetkých vyššie uvedených položiek zistíte, že už aj základný iPhone 13 môžeme považovať za špičkový smartfón plný moderných technológií. Áno, iPhone 13 Pro posúva všetko na vyšší level, avšak vo veľa prípadoch ide vyslovene o zbytočnosti, ktoré drvivej väčšine ľuďom nebudú chýbať.

Rozdiely a krátka špecifikácia základného iPhonu 13

 • Konštrukcia z leteckého hliníka
 • Hmotnosť 174 gramov
 • 6,1-palcový Super Retina XDR displej s maximálnym jasom 800 nitov
 • Čip A15 Bionic so štvorjadrovým GPU
 • 4 GB operačnej pamäte RAM
 • Výdrž batérie až 19 hodín (počas prehrávania videa).
 • 12 Mpx fotoaparáty ƒ/2,4 Ultra Wide a ƒ/1,6 Wide
 • 2× optický zoom a digitálny zoom až 5×
 • K dispozícii vo farbách Starlight, Midnight, Blue, Pink, Green a PRODUCT(RED)
 • K dispozícii v 128GB, 256GB a 512GB pamäťových možnostiach

Rozdiely a krátka špecifikácia drahšieho iPhonu 13 Pro

 • Konštrukcia z chirurgickej nehrdzavejúcej ocele
 • Váha 204 gramov
 • 6,1-palcový displej Super Retina XDR s maximálnym jasom 1 000 nitov a technológiou
 • ProMotion s adaptívnou obnovovacou frekvenciou od 10 do 120 Hz
 • Čip A15 Bionic s päťjadrovým GPU
 • 6 GB pamäte
 • Výdrž batérie až 22 hodín (počas prehrávania videa).
 • 12 Mpx fotoaparáty ƒ/1,8 Ultra Wide, ƒ/1,5 Wide a ƒ/2,8 Telephoto
 • 3x optický zoom priblíženia, 2x optický zoom oddialenia, 6x rozsah optického zoomu a digitálny zoom až 15x
 • Portréty v režime Apple ProRAW a nočnom režime
 • Záznam videa vo formáte ProRes až do rozlíšenia 4K pri 30 snímkach za sekundu
 • LiDAR skener pre portréty v nočnom režime, rýchlejšie automatické zaostrovanie pri slabom osvetlení a zážitky s rozšírenou realitou novej úrovne
 • K dispozícii vo farbách Sierra Blue, Gold, Graphite, Silver a Alpine Green
 • K dispozícii v 128GB, 256GB, 512GB a 1TB úložisku
Prečítajte si tiež  Ako odstrániť bublinu po nalepení ochranného skla? Tu je jednoduchý trik

Dizajn iPhonu 13 vs iPhonu 13 Pro a farby 

iPhone 13 Pro vo farbách Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue a Alpine Green
Zdroj: Apple

iPhone 13 aj iPhone 13 Pro zdieľajú totožný dizajn s plochými hranami po bokoch, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2020 spolu s iPhonom 12. To v čom sa však líšia sú materiály, povrchová úprava a farby. Nejde pri tom len o vizuálny ale aj hmatateľný rozdiel.

Zatiaľ čo lacnejší iPhone 13 používa v rámci rámu letecký eloxovaný hlinik a na zadnej strane disponuje lesklým sklom, drahší iPhone 13 Pro sa v rámci rámu spolieha na hodnotnejšie pôsobiacu vyleštenú nehrdzavejúcu oceľ chirurgickej kvality a matné sklo.

Rozdielnosť je viditeľná aj pri pohľade na farby, pričom iPhone 13 môžete získať v prevedeniach PRODUCT(RED), Starlight, Midnight, Blue, Pink a Green a iPhone 13 Pro v prevedeniach Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue a Alpine Green.

iPhone 13 vo farbách PRODUCT(RED), Starlight, Midnight, Blue, Pink a Green
Zdroj: Apple

iPhone 13 Pro pôsobí na dotyk o čosi luxusnejším dojmom, ktorý je prísne elegantný, zatiaľ čo iPhone 13 sa snaží v používateľovi vyvolať pocit zábavy a prémiového spracovania. Ani jeden ale nevyzerá lacno. Na toto si Apple dalo veľký pozor.

Až 120 Hz ProMotion displej

iPhone 13 Pro s ProMotion displejom v ruke používateľa za pracovným stolom
Zdroj: Unsplash / Nubelson Fernandes

Aj keď nejde o funkciu, ktorú dokáže oceniť každý, netreba zabúdať, že iPhone 13 Pro disponuje špičkovým ProMotion displejom, ktorý dokáže pracovať s adaptívnou obnovovacou frekvenciou od 10 Hz do 120 Hz. Zariadenie po celý čas sleduje, čo sa objavuje na obrazovke a na základe toho frekvenciu prispôsobuje.

Ak sa napríklad rozhodnete surfovať po internetových stránkach, zariadenie obnovovaciu frekvenciu zníži. Ak ale hráte hry, sledujete športové zápasy alebo posúvate obsah po obrazovke, frekvencia sa naopak zvýši.

V tejto chvíli používateľ pocíti o niečo plynulejší a citlivejší zážitok z používania zariadenia.Technológia ProMotion dokonca dokáže zrýchľovať a spomaľovať obnovovaciu frekvenciu tak, aby zodpovedala rýchlosti posúvania prsta po obrazovke. Aj týmto spôsobom zvláda iPhone 13 Pro ušetriť nejaké to percento batérie.

Drahší iPhone dokáže tiež vyvinúť o 200 nitov vyšší jas, čo sa hodí napríklad v horúcich letných mesiacoch na ostrom slnku. Nejde však o funkciu, bez ktorej by sa nedalo žiť. V rovnakej disciplíne si dobre vedie aj iPhone 13 s 800 nitmi.

Lacnejší iPhone 13 bez ProMotion

Aj keď nie je iPhone 13 vybavený technológiou ProMotion, väčšine ľuďom to prekážať nebude. Nejde totiž o tak nevyhnutnú funkciu, že by sa bez nej nedalo žiť. Navyše si treba uvedomiť, že ani jeden z predošlých iPhonov 120 Hz nemal. Ak na to teda nie ste zvyknutí, nebude vám to chýbať…

Kamerový systém a LiDAR skener 

iPhone 13 Pro Max zadná kamera v detailnom zábere
Zdroj: Unsplash / Almas Salakhov

Azda najväčším rozdielom medzi iPhonom 13 a iPhonom 13 Pro je už na prvý pohľad zadný kamerový systém. Zatiaľ čo lacnejšia verzia ponúka dve šošovky (s ultraširokouhlým a širokouhlým objektívom) s 12 MP rozlíšením, tá drahšia má o jednu 12 MP šošovku navyše. Je ňou teleobjektív s 3 násobným optickým priblížením a 10 násobným digitálnym priblížením. Toto klasickému iPhonu 13 chýba.

Navyše, každý z objektívov, ktorý bol použitý v drahšom iPhone 13 Pro, má nižšie clonové číslo než iPhone 13:

 • iPhone 13 – širokouhlý ƒ/1,5 a ultraširokouhlý ƒ/1,8
 • iPhone 13 Pro – širokouhlý ƒ/1,6 a ultraširokouhlý ƒ/2,4

iPhone 13 Pro má niekoľko režimov navyše 

iPhone 13 Pro v modrej farbe pacific blue. Detail na zadný kamerový systém
Zdroj: Unsplash / James Yarema

Pokiaľ ste profesionálnym fotografom alebo kameramanom a dokážete oceniť plnú – takmer bezstratovú kvalitu snímky, mali by ste vedieť, že iPhone 13 Pro podporuje aj takzvaný režim fotografovania do Apple ProRAW či nahrávania videa do 4K ProRes pri 30 fps.

Dobré je však zdôrazniť, že tieto funkcie bežný človek v podstate ani nemá ako využiť. Preto si z ich neprítomnosti v iPhone 13 nemusíte robiť ťažkú hlavu.

Prečítajte si tiež  Zaujímavý koncept iPhonu 12, keby Apple po štvrtý krát recyklovalo dizajn.

LiDAR je zaujímavý bonus verzie Pro 

Okrem vyššie uvedených režimov má iPhone 13 Pro k dispozícii aj takzvaný LiDAR skener, ktorý dokáže na centimeter presne mapovať prostredie okolo vás a premieňať ho do 3D podoby. Táto technológia však slúži aj na fotografovanie, pričom práve vďaka nej je možné vytvárať portréty aj v nočnom režime, kedy nemá telefón dostatok svetla.

Fotoaparát v iPhone 13 vs iPhone 13 Pro – verdikt 

iPhone 13 v bielej farbe a detailný záber na zadné fotoaparáty
Zdroj: Unsplash / David Svihovec

Keďže veľa ľudí zaujíma práve fotenie, okrem týchto technických údajov to skúsime zhrnúť do jedného verdiktu. Je pravda, že iPhone 13 Pro ponúka podstatne hodnotnejší a schopnejší fotoaparát než iPhone 13. Ak si teda potrpíte na maximálnu kvalitu a takisto celý rad fotografických funkcií, zrejme to bude pre vás tá lepšia voľba.

Na strane druhej, laickému používateľovi by mohol chýbať iba teleobjektív, pretože nastavenia a funkcie ako ProRAW, ProRes alebo LiDAR ho nebudú v praxi zaujímať (ani ich nebude vedieť používať).

Inými slovami, aj keď má iPhone 13 v tomto smere rezervy, viditeľné sú len v porovnaní s drahším iPhonom 13 Pro. Ak si kúpite lacnejší model, ponúkne vám viac ako dosť kvalitných technológií, vďaka ktorým budete vytvárať nádherné zábery.

Spomeňme si napríklad na to, že obsahuje plnú podporu pre nočný režim, filmový režim, portrétny režim, technológiu Deep Fusion a veľa ďalšieho.

Procesor A15 Bionic v dvoch výkonnostných prevedeniach 

A15 Bionic
Zdroj: Apple

Ako iste viete, ako iPhone 13 Pro tak aj lacnejší iPhone 13, je vybavený špičkovým procesorom A15 Bionic, ktorý patrí medzi to najlepšie na trhu. Medzigeneračne ide o 5 nm nástupcu čipu A14 Bionic, ktorý sa vyskytol v iPhone 12 a iPhone 12 Pro.

No a hoci je základ procesora A15 Bionic v oboch nových iPhonoch rovnaký, poprvýkrát sa trochu líši v špecifikácii. Dobrou správou aôe je, že rozdiel predstavuje iba GPU, v rámci ktorého má iPhone 13 Pro o jedno jadro navyše.

Jeho majitelia preto môžu očakávať, že zariadenie bude fungovať o čosi rýchlejšie pri činnostiach, medzi ktoré patrí hranie hier alebo strihanie videa. Ako však potvrdili viaceré priame porovnania, v praxi ide o tak malý rozdiel, že kvôli tomu určite nemá zmysel kupovať drahšiu verziu.

iPhone 13 Pro v sivej farbe graphite na čiernom pozadí zo zadnej strany
Zdroj: Unsplash / Howard Bouchevereau

Prečo by to však už zmysel mohlo mať, je jednoznačne kapacita operačnej pamäte RAM, ktorá dosahuje v prípade iPhonu 13 Pro až 6 GB. Lacnejší iPhone 13 sa musí uspokojiť so 4 GB, čo je cítiť najmä pri plnom nasadení, kedy je otvorených viacero kariet multitaskingu (apiek na pozadí).

Ukážková výdrž batérie

iPhone 13 Pro v zlatej a modrej farbe využívajúci MagSafe nabíjanie
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Apple sa v roku 2021 oveľa viac zameralo na akumulátory, ktoré používa vo svojich iPhonoch. Aj vďaka tomu mal každý nový model väčšiu batériu, než jeho predchodca. To sa logicky podpísalo na kapacite.

iPhone 13 vs iPhone 13 Pro kapacita batérie v (mAh):

 • iPhone 13 – 3 227 mAh
 • iPhone 13 Pro – 3 095 mAh

Ako môžete vidieť sami, lacnejší iPhone 13 so 6,1″ displejom má o čosi väčšiu batériu než jeho drahší braček iPhone 13 Pro. Aj napriek tomu ale vydrží o čosi kratšie, konkrétne až o tri hodiny pri prehrávaní videa a dokonca až o päť hodín pri streamovaní videa.

Z tohto pohľadu to teda vyzerá tak, že iPhone 13 Pro má jasnú výhodu a môže za to o málo výkonnejší procesor, ako aj variabilná obnovovacia frekvencia displeja, ktorá nie je iba vysoká ale veľakrát aj relatívne nízka, hlboko pod úrovňou 60 Hz.

Na strane druhej, rozdiely v praxi určite nebudú tak drastické a pri oboch prevedeniach sa bude dať s určitosťou povedať, že vám bez väčších problémov vydržia celý deň na jedno nabitie.

To môže fungovať buď cez kábel rýchlosťou až 20 W, prípadne sa dá využiť MagSafe s výkonom 15 W. Ak ste však verní klasickým Qi nabíjačkám, s nimi nové iPhony spolupracujú polovičnou, a teda 7,5 W rýchlosťou.

Úložisko od 128 GB do 1 TB 

iPhone 13 v ružovej farbe
Zdroj: Unsplash Quinn Battick

Ak si chcete kúpiť nový iPhone, mali by ste vedieť, že Apple zmenilo kapacitu základného úložiska. Každý model teda začína na úrovni 128 GB a nie 64 GB, čo je v podstate veľmi príjemné vylepšenie.

Prečítajte si tiež  Apple skomplikovalo výmenu displeja na iPhone 13. Nespraví to len tak hocikto

V prípade konfigurácie lacnejšieho iPhonu 13 máte na výber aj 256 GB a poprvýkrát 512 GB variant. Ak si ale kúpite verziu Pro, zaobstarať si môžete až 1 TB pamäte, ktorý sa hodí najmä pri využívaní vyššie spomínaných režimov Apple ProRAW a ProRes. Práve tie sú totiž na kapacitu extrémne náročné.

Taktiež ale rátajte s tým, že iPhone 13 Pro s 1 TB úložiskom vás bude stáť skoro skoro 1 700,00 €. V porovnaní so základnými 1 120,00 € ide o cenový nárast na úrovni 580 € a to už nie je zanedbateľné. Lepšou voľbou bude teda skôr 128 GB, 256 GB alebo 512 GB kapacita.

Ďalšie verzie iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro 

iPhone 13 vo farbe pink a iPhone 13 Pro Max vo farbe Pacific Blue
Zdroj: Unsplash / Vanja Matijevic

Pokiaľ vám nevyhovuje 6,1″ displej v iPhone 13 alebo iPhone 13 Pro, ktorý môže byť pre niekoho príliš veľký alebo naopak malý, Apple má k dispozícii aj iné alternatívy.

Tou lacnejšou je 5,4″ iPhone 13 mini za cenu od od 739,00 € a drahšou zase špičkový iPhone 13 Pro Max, ktorý ponúka 6,7″ uhlopriečku od 1 249,00 €. Čo sa týka samotných technológií, ich porovnanie je v podstatne zhodné ako pri iPhone 13 a iPhone 13 Pro.

Citeľné rozdiely sú ale vo výdrži batérie, kedy iPhone 13 mini vydrží s 2 406 mAh podstatne menej ako iPhone 13 Pro Max, ktorý má až 4 352 mAh akumulátor.

Dobrou voľbou bude aj iPhone 12

iPhone 12 v bielej farbe, nachádzajúci sa v ruke používateľa
Unsplash / N.Tho.Duc

Ak máte pocit, že iPhone 13 za 840,00 € je už mimo vášho rozpočtu, Apple ešte stále predáva aj minuloročný 5,4″ iPhone 12 mini, ktorý kúpite od 619,00 € alebo 6,1″ iPhone 12 dostupný od 739,00 €.

Oba tieto modely boli predstavené v roku 2020 a obsahujú špičkový procesor A14 Bionic, ktorý je taktiež vyrábaný 5 nm procesom. Okrem toho majú k dispozícii veľmi kvalitné fotoaparáty, totožné uhlopriečky displeja s trochu väčším výrezom pre Face ID, veľmi slušnú výdrž batérie, 5G pripojenie, nočný režim, MagSafe či odolnosť voči vode podporenú štandardom IP 68.

Keď si prečítate naše porovnanie iPhonu 12 a iPhonu 13, veľmi rýchlo zistíte, že rozdiely sú medzi oboma verziami pre 90 % potencionálnych záujemcov minimálne. Musíte však strpieť o niečo starší dizajn.

Verdikt redakcie www.svetapple.sk 

iPhone 13 v čiernej farbe v ruke používateľa
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Nebudeme si klamať, iPhone 13 Pro ponúka oproti iPhonu 13 pomerne výrazný technický pokrok, ktorý je cítiť v mnohých smeroch. Či už ide o prémiovejšie pôsobiace materiály, o trochu výkonnejší procesor, podporu väčšieho množstvo kreatívnych režimov či prepracovanejšie fotoaparáty na zadnej strane, takmer všade má máličko navrch.

Na strane druhej, približne 280 € rozdiel medzi oboma verziami už nie je zanedbateľný a oplatí sa zvážiť, či všetky funkcie iPhonu 13 Pro naozaj potrebujete. Niekedy je totiž rozumnejšie vzdať sa zopár technológií a namiesto toho ich nahradiť napríklad kvalitným príslušenstvom, ako sú AirPods Pro dostupné od 229,00 €. Práve tie vám totiž môžu priniesť podstatne viac osohu, ako LiDAR alebo tretí objektív a ešte stále vám zostane rezerva na nákup 20 W adaptéra za 21,00 € a AirTagu za 35,00 €.

Ako sme už napísali niekoľkokrát vyššie, obe zariadenia majú mnoho spoločných funkcií vrátane dizajnu s plochými hranami, špičkového Super Retina XDR displeja, procesora A15 Bionic (5 nm), podpory 5G pripojenia atď. Aj preto by si väčšina ľudí mala zaobstarať lacnejší iPhone 13. Nebojte sa, budete s ním veľmi spokojní. No a pre tých náročnejších a sofistikovanejších používateľov je tu špičkový iPhone 13 Pro.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -