Apple v spolupráci so spoločnosťou Google nedávno oznámil nový štandard, ktorý je určený pre zariadenia na sledovanie polohy. Ten má za cieľ riešiť problémy so sledovaním bez súhlasu – stalkovaním, na ktoré sa vo svete vo veľkom začal zneužívať AirTag či iné podobné zariadenia. S príchodom iOS 17.5 sme sa dočkali nových ochranných opatrení, no ako sa dočítate nižšie, nie je to úplne dobrá správa.

Vďaka novej aktualizácii sú iPhony schopné rozpoznať sledovacie zariadenia, aj keď nie sú súčasťou certifikovaného ekosystému Apple alebo siete Find My. Nové funkcie umožňujú používateľom deaktivovať tieto zariadenia a zabrániť im v zdieľaní polohy s ich majiteľmi.

Nedovolené sledovanie pomocou AirTagov sa stane minulosťou

Ako ste už asi pochopili, táto novinka sa netýka iba AirTagov od spoločnosti Apple. Podobné produkty na sledovanie polohy ponúkajú aj ďalšie spoločnosti ako Samsung, Tile, Chipolo, Eufy alebo Pebblebee.

Čo všetko dokáže AirTag za 30 €? Kúpiť by ste si ho mali aj vy
Zdroj: Unsplash / Onur Binay / Auguras Pipiras (úprava redakcie)

Google mal túto funkciu pripravenú už skôr no čakal na Apple, kým nebude pripravený štandard interoperability. Vďaka tejto vychytávke je umožnené zariadeniam Apple detekovať sledovacie zariadenia určené pre Android a naopak.

iOS 17.5 zabíja zmysel AirTagov

Hoci je zavedenie vyššie uvedenej funkcie pochopiteľné, má aj svoje zásadné negatíva. V prípade nepovoleného sledovania je síce nová funkcia užitočná, no pre majiteľov lokátorov, ktorí jednoducho chcú mať svoj majetok na očiach bude kontraproduktívna.

Stačí spomenúť situáciu, kedy si ukryjete AirTag do auta (o ktorom zlodej nebude vedieť), no jeho smartfón mu v priebehu niekoľkých minút vyhodí notifikáciu, v ktorej ho upozorní na to, že je sledovaný a jedným kliknutím dokáže sledovanie deaktivovať.

Je síce pravda, že AirTag sa stále môže napojiť aj na iné zariadenia vo svojom okolí – stačí aby zlodej zastavil s autom na križovatke alebo čerpacej stanici a v jeho okolí zastavilo druhé auto, ktorého šofér má iPhone, no zlodej bude mať stále možnosť AirTag prezvoniť, lokalizovať a z vozidla ho úplne odstrániť.

Aplikovať sa to potom dá aj na rôzne iné situácie. Mnohí si z bezpečnostných dôvodov dávajú AirTagy do peňaženiek, kabeliek, cestovnej batožiny a podobne. Voči krádeži už žiaľ nebudú tak chránení, ako predtým. A to si AirTag kúpili práve preto, aby dokázali vypátrať prípadných zlodejov…

Dalo sa to aj doteraz, no po novom to bude jednoduchšie 

Je síce pravda, že sa to dalo urobiť aj doteraz, no za predpokladu, že mal zlodej Android a nemal špeciálnu apku od Apple bola vysoká pravdepodobnosť, že o AirTagu ani len netušil.

Apple a Google predtým avizovali vytvorenie nového univerzálneho systému pre platformy iOS a Android, ktorý by upozorňoval na nežiaduce sledovacie zariadenia, no vývoj trval pomerne dlhú dobu. Po novom sú tieto funkcie dostupné v iOS 17.5 alebo Android 6.0 a novšom.

Prečítajte si tiež  Apple a Google spojili sily, aby vás už nikto nemohol sledovať cez AirTag alebo iné zariadenie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -