Spoločnosti Apple sa už roky drží v čele predaja smartfónov vyššej triedy, pričom toto prvenstvo potvrdila aj v minulom roku 2023. Kvôli rastúcej obľúbenosti Samsungu a novovznikajúcej konkurencii od Huawei, sa však ukazuje, že cupertinská spoločnosť prišla o určitú časť svojej dominancie v tomto segmente.

Zo správy o prieskume trhu tiež vyplýva, že spotrebiteľov, ktorí si dovolia minúť viac peňazí za špičkový smartfón je stále o niečo viac. Korunu v tejto kategórii si preto opäť nasadila vlajková loď iPhonu s označením „Pro Max“.

Používatelia si zrejme uvedomujú, že toto relatívne malé zariadenie v ich vrecku im dokáže stále viac zjednodušovať ich každodenný život a preto sa doň neboja investovať.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

V kategórii prémiových smartfónov je Apple jasnou jednotkou

V najnovšej správe spoločnosti Counterpoint Research sa uvádza, že takmer štvrtina všetkých globálnych nákupov smartfónov v minulom roku predstavovali prémiové zariadenia.

Tie sú definované, ako telefóny s veľkoobchodnou hodnotou vyššou ako 600 dolárov, čo zvyčajne zodpovedá maloobchodnej cene nad 800 dolárov. Nutné je tiež zdôrazniť, že táto cena sa uvádza vždy bez dane. 

Globálny trh s prémiovými smartfónmi
Zdroj: Counterpoint Research (snímka obrazovky)

Prémiový segment v roku 2023 získal takmer štvrtinu predaja na globálnom trhu so smartfónmi a až 60 % celkových príjmov. V posledných rokoch sa prémiový segment stal dominantnou oblasťou. Štatistika však poukazuje aj na ďalší pozoruhodný fakt.

Údaje spoločnosti Counterpoint naznačujú, že tento segment vzrástol z iba 6 % globálneho trhu v roku 2016 na neuveriteľných 21 % v roku 2022.

Veľký posun v tomto období však nastal aj na ďalších rozvíjajúcich sa trhoch, kde tradične dominovali lacné telefóny. Pomohli tomu hlavne akciové ponuky a zľavy.

Globálny trh s prémiovými smartfónmi
Zdroj: CounterPoint Research (snímka obrazovky)

Vzhľadom na význam, ktorý smartfón má, sú spotrebitelia ochotní minúť viac, aby získali vysokokvalitné zariadenie, ktoré môžu používať dlhšie obdobie.

Vlastníctvo najnovších a najlepších vlajkových lodí sa pre mnohých spotrebiteľov stalo aj symbolom statusu, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch.

Okrem toho sa tieto zariadenia stávajú čoraz dostupnejšími vďaka sezónnym akciám a výhodným možnostiam financovania.

iPhone je jednotkou na trhu, no mierne klesá 

Niektoré predaje iPhonov sa však prepadli v prospech konkurencie v podaní spoločností Samsungu a Huawei, čo určite nepoteší akcionárov „nahryznutého jablka“.

Celosvetový podiel spoločnosti Apple na trhu prémiových smartfónov vlani klesol zo 75 % na 71 %, pričom Samsung a Huawei zaznamenali zodpovedajúci nárast.

Zisky spoločnosti Samsung sa pripisujú rastúcej príťažlivosti skladacích telefónov. Jedná sa o trh, na ktorý Apple zatiaľ nevstúpil, čo dáva Samsungu obrovskú výhodu.

Prvého skladacieho zariadenia od Apple by sme sa však mohli dočkať už v najbližších rokoch. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  5 Apple produktov, ktoré v roku 2024 neuvidíme a bude to veľká škoda

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -