Spoločnosť Apple sa za posledné roky úspešne etablovala medzi poprednými výrobcami čipov, za čo môžu procesory zo série Apple Silicon. Posledné generácie poukazujú na fakt, že gigant z Cupertina výrazne posilnil svoje zariadenia v oblasti výkonu, za čo môže prechod od Intelu k vlastným čipom. Toto úsilie však už čoskoro posunie na ešte vyššiu úroveň.

Kalifornská spoločnosť sa zameriava na inovácie v oblasti serverových procesorov. V tejto iniciatíve plánuje využiť najnovšiu 3 nm technológiu od TSMC pre svoj nový AI serverový čip. Tento krok je súčasťou dlhodobej stratégie spoločnosti na vertikálnu integráciu a zlepšenie výkonu svojich dátových centier.

Apple vyvíja svoj vlastný serverový AI čip

Podľa informácií zverejnených na sociálnej sieti Weibo od používateľa s prezývkou “Phone Chip Expert”, by sa mala hromadná výroba tohto procesora začať v druhej polovici roku 2025.

Keďže spomínaný leaker má rozsiahle skúsenosti v oblasti integrovaných obvodov, ide o veľmi dôveryhodný zdroj.

iPhone 2nm čip
Zdroj: Bing AI, Unsplash / Tatiana Steve (úprava redakcie)

TSMC, ktorý je dlhoročným partnerom Apple a výrobcom všetkých čipov Apple Silicon, je zodpovedný za  jeden z najmodernejších polovodičových procesov na trhu.

Reč je o čipoch založených na 3 nm výrobnom procese, ktorá prináša výrazné zlepšenie výkonu a energetickej účinnosti oproti starším 5 nm a 7 nm procesom.

Vývoj vlastného AI serverového procesora spoločnosti umožní lepšie prispôsobiť hardvér svojim softvérovým potrebám. To by mohlo viesť k výkonnejším a efektívnejším riešeniam naprieč celým jablkovým ekosystémom.

Nový procesor by mal predstavovať kľúčový prvok pre budúce AI nástroje a dátové centrá, ktoré sa spoliehajú na cloudové služby.

Hoci Apple preferuje spracovanie AI úloh priamo v zariadeniach, niektoré operácie budú vyžadovať cloudové spracovanie. Prvé funkcie tohto druhu by sme mali vidieť už v systéme iOS 18, ktorý sľubuje generatívne prvky umelej inteligencie. Jeho predstavenia sa dočkáme počas konferencie WWDC 2024, ktorá sa odohrá 10. júna.

Prečítajte si tiež  Kedy príde čip M4 do počítačov Mac? Poznáme odpoveď

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -