Apple nedávno predstavil nový čip M4, ktorý je momentálne exkluzivitou pre nové modely iPadu Pro. Tento krok bol síce očakávaný vďaka analytickým predpokladom, no aj tak dokázal prekvapiť. Zároveň je to prvýkrát, čo sme sa dočkali uvedenia novej generácie čipu Apple Silicon v iPadoch a nie v počítačoch Mac.

Po predstavení čipu M4 sa objavila logická otázka, kedy sa ho dočkáme aj v rámci platformy macOS. Na túto tému sa vyjadril známy analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg, ktorý vrhol viac svetla na dátum predstavenia nových MacBookov.

Čip M4 sa dostane do Macov ešte v tomto roku

Čip M3, ktorý bol predstavený koncom roka 2023, je stále výkonným procesorom, ktorý nie je potrebné rýchlo nahrádzať. Svedčí o tom aj fakt, že práve tento čip bol implementovaný do nových MacBookov Air len pred niekoľkými mesiacmi.

Správy z dodávateľského reťazca však naznačujú, že jeho produkcia v rámci 3 nm procesu má svoje problémy a preto sa Apple uchýlil k rýchlejšiemu prechodu na čip M4, ktorý má vylepšený výrobný proces. Tento krok šetrí náklady a zároveň zvyšuje výkon.

Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Medzi prvé počítače Mac, v ktorých sa objaví čip M4, by mali patriť 14″ a 16″ MacBooky Pro, ktoré sa každoročne stávajú pioniermi v použití nových procesorov.

Zaujímavým prídavkom by mal byť aj Mac mini, ktorý zrejme preskočí čip M3. Všetky tri modely by mali doraziť ešte do konca tohto roka.

Desktopové iMacy s čipom M4 by mali nasledovať buď koncom roka 2024 alebo začiatkom roka 2025. MacBooky Air sa následne ukážu až v polovici roka 2025, zatiaľ čo Mac Studio a Mac Pro by mali byť aktualizované v polovici až na konci roka 2025.

Tento časový plán naznačuje, že M4 by mal byť postupne integrovaný do všetkých počítačov Mac. To znamená, že žiadne zariadenie by nemalo prísť o výhody, ktoré tento nový čip prináša. Chvíľu to však potrvá.

Prečítajte si tiež  Procesor M4 je kladivo na konkurenciu aj na čipy M3 a M2. Únik potvrdil extrémny výkon

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -