Zdá sa, že spoločnosť Apple sa ocitla v ďalšom spore, v ktorom sú problémom jej praktiky. V novej hromadnej žalobe proti porušovaniu pravidiel sa spomínajú spoločnosti Apple, Visa a Mastercard, ktoré sú obvinené z toho, že sa spolčili, aby potlačili hospodársku súťaž v oblasti služieb platobných kariet a platforiem.

Ako uvádza agentúra Reuters, v žalobe sa uvádza, že obchodníci musia platiť umelo zvýšené poplatky za kreditné a debetné transakcie. Svoj podiel viny na tom má niesť práve jablková spoločnosť, ktorá prišla po prvýkrát s Apple Pay na trh ešte v roku 2014 a od tej doby s touto službou dobíja svet.

Apple opäť čelí monopólnym praktikám

V žalobe, ktorá bola podaná minulý týždeň sa uvádza, že Apple uzatvoril nezákonné dohody so spoločnosťami Visa a Mastercard, aby nekonkuroval týmto dvom kartovým spoločnostiam.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

V rámci tejto dohody spoločnosti Visa a Mastercard platili spoločnosti Apple časť transakčných poplatkov za platby uskutočnené cez Apple Pay.

Apple Pay
Zdroj: Unsplash / CardMapr.nl (úprava redakcie)

Žaloba tiež uvádza, že uzatvorením tejto dohody spoločnosti Visa a Mastercard platia spoločnosti Apple veľmi veľký a trvalý „peňažný úplatok“.

Dohoda v podstate odníma akúkoľvek motiváciu spoločnosti Apple investovať do vytvorenia vlastnej platobnej siete, čo by zvýšilo konkurenciu a potenciálne viedlo k zníženiu poplatkov za spracovanie kreditných a debetných kariet pre obchodníkov.

Ide tak už o druhú žalobu za posledný týždeň, kedy mala spoločnosť Apple využívať nezákonné praktiky v prípade svojej platobnej platformy.

Len pred pár dňami totiž vyšlo najavo, že Apple zrejme ponúkne sprístupnenie systému Apple Pay NFC iným spoločnostiam v reakcii na prebiehajúce protimonopolné vyšetrovanie v Európskej únii.

Či sa tak skutočne stane a či sa zmeny uplatnia sa ešte len uvidí.

Prečítajte si tiež  Vianoce 2021 boli v podaní Apple nečakane rekordné. Všetko aj napriek kríze!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -