Doťahovanie sa medzi spoločnosťou Apple a Európskou úniou opäť naberá na obrátkach. Podľa spravodajskej agentúry Reuters sa Apple snaží vyhnúť vysokému trestu a súdnemu konaniu s Európskou úniou tým, že navrhuje zdieľať svoju technológiu NFC s ostatnými hráčmi na trhu.

Toto riešenie je reakciou na protimonopolné vyšetrovanie Európskej komisie, ktorá obvinila spoločnosť Apple z toho, že obmedzuje prístup k dôležitej technológii, aby si upevnila svoju vedúcu pozíciu na trhu s mobilnými platbami. My ešte doplníme, že NFC sa v iPhone nachádza už od roku 2014, kedy firma po prvýkrát predstavila svoju platobnú technológiu Apple Pay.

Na Slovensku máme Apple Pay od roku 2019 a ľudia tento systém preferujú preto, lebo je mimoriadne rýchly, bezpečný a pohodlný.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Apple bojuje s Európskou úniou na viacerých frontoch

Komisia sa obáva, že rozhodnutie Apple v prípade používania technológie NFC v iPhonoch iba pre službu Apple Pay by mohlo narušiť hospodársku súťaž a brániť iným spoločnostiam vytvárať svoje vlastné mobilné platobné riešenia.

Druhým dychom, ale treba dodať, že podnet voči Apple v tomto smere podala spoločnosť PayPal ešte v máji 2022. Firma skrátka chcela rozšíriť svoje portfólio produktov aj na iPhone, čo sa jej nakoniec možno podarí.

TSMC čipy iphone európa
Zdroj: Unsplash / Sebastian Bednarek (úprava redakcie)

Ak by Komisia súhlasila s návrhom spoločnosti Apple, mohlo by to ukončiť vyšetrovanie a potenciálne ušetriť firme nemalé peniaze, o ktoré by prišla kvôli pokutám a sankciám.

Komisia by však musela pred konečným rozhodnutím požiadať o názor konkurentov a zákazníkov spoločnosti Apple.

Hoci Apple Pay nedisponuje trhovou väčšinou a dokonca ani nie je najpopulárnejšou mobilnou platobnou službou v EÚ, získala si veľkú obľubu a podporuje ju viac ako 2 500 bánk. Podľa európskeho celku to vytvára monopolný efekt.

Tento krok predstavuje súčasť širšieho útoku na obchodné praktiky spoločnosti Apple. Podobný prípad sa vzťahuje aj na praktiky v prípade platieb za konkurenčné streamovacie platformy, kde je vyzývateľom jablkovej spoločnosti gigant Spotify.

Prečítajte si tiež  Európska únia šliape spoločnosti Apple na krk: Dôvodom sú platby za Spotify

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -