Zdá sa, že Európska únia sa púšťa do ďalších bojov na poli technologického priemyslu. Tentokrát sa v jej hľadáčiku ocitla spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za vznikom ChatGPT s jazykovým modelom GPT-4. Politici zvažujú zmenu, ktorá sa vám nemusí páčiť.

ChatGPT neustále naberá na sile, čoho dôkazom je aj oficiálna aplikácia pre iPhone a Apple Watch, ktorá dorazila do internetového obchodu AppStore len pred niekoľkými týždňami. Zatiaľ čo sa umelá inteligencia stáva takpovediac všadeprítomným javom, v Európe môže dostať stopku. Dôvodom je bezpečnosť.

Súčasný návrh zákona EÚ o umelej inteligencii je podľa vedenia OpenAI príliš regulatívny. Ako sa píše v príspevku agentúry Reuters, OpenAI síce z Európy odísť nechce, no v prípade likvidačných pokút a prísnych regulácií nebude mať na výber.

ChatGPT predstavuje riziko

Reči o oficiálnom stiahnutí ChatGPT z európskej pôdy sú však podľa Reuters stále trochu predčasné. Na celoeurópskom právnom predpise o umelej inteligencii sa totiž pracuje už niekoľko rokov a ešte stále nie je dokončený.

Navyše vznikať začal vtedy, keď ChatGPT od OpenAI v podstate ani neexistoval. Inými slovami, v súčasnosti bude musieť byť značne upravený, aby vyhovoval aktuálnym štandardom a technológiám.

ChatGPT iPhone
Zdroj: CultofMac

V súčasnosti predstavuje plánovaná legislatíva prekážky pre všeobecné univerzálne systémy umelej inteligencie (ako napríklad ChatGPT). Jednoducho povedané – umelá inteligencia predstavuje určitý druh hrozby, ktorý je potrebné regulovať.

Ak sa tieto reštrikcie a plány týkajúce sa regulovania ChatGPT nezmenia, podobné nástroje nemusia byť na pôde EÚ oficiálne dostupné. To platí aj pre ostatné konkurenčné platformy, medzi ktoré by sa čoskoro mala pridať aj spoločnosť Apple so svojou vylepšenou Siri.

Aký názor máte na ChatGPT a umelú inteligenciu vo všeobecnosti vy? Podeľte sa s nami o vaše názory a postrehy v komentároch.

Prečítajte si tiež  Apple má plné zuby ChatGPT. Zakázal ho používať

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -