Aj keď sa v súvislosti s umelou inteligenciou častokrát spomína, že dokáže pomôcť ľuďom pri práci, zdá sa, že to neplatí úplne pre všetkých. Spoločnosť Apple sa totiž rozhodla postaviť platforme ChatGPT od spoločnosti OpenAI a svojim zamestnancom ju úplne zakázala používať. Ten kto tento zákaz poruší môže prísť o prácu.

So správou o novom kroku zo strany spoločnosti Apple prišiel denník The Wall Street Journal. Interný dokument, ktorý firma začala rozposielať e-mailom, pritom nezakazuje len ChatGPT, ale aj iné externé nástroje pracujúce s umelou inteligenciou, ktoré sa po novom nesmú používať počas vývoja vlastných technológií.

Dôvod, prečo sa spoločnosť Apple rozhodla tak, ako sa rozhodla je pritom úplne logický. Všetky údaje, ktoré do ChatGPT a podobných nástrojov zadáte sa zvyknú ukladať na servery a slúžia na postupné zlepšovanie technológií. Problém je však v tom, že zamestnanci tu môžu vložiť aj dôverné a tajné dáta, ku ktorým by nikto mimo Apple Park nemal mať prístup.

Nedávno na to doplatila napríklad spoločnosť Samsung, ktorá takisto zahájila boj voči ChatGPT, hoci túto umelú inteligenciu zatiaľ úplne nezakázala. Viacero zamestnancov však s AI zdieľalo tajné dáta, čo mohlo byť teoreticky nebezpečné. Apple v tejto súvislosti zamestnancom zakázal používať aj nástroj GitHub Copilot, ktorý slúži na automatické dopĺňanie kódu pre vývojárov.

Apple pracuje na vlastnej umelej inteligencii

Zdroj: Apple / Bing (úprava redakcie)

Zahraničný portál Macrumors sa domnieva, že samotný krok prichádza aj v kontexte toho, že aj samotná spoločnosť Apple pracuje na svojich vlastných AI technológiách a jazykových modeloch, pričom tieto projekty vedie senior viceprezident pre strojové učenie a stratégiu AI John Giannandrea.

On sám predtým pôsobil v spoločnosti Google, ktorá už stihla predstaviť svoju vlastnú umelú inteligenciu Bard. Giannandrea má po novom v spoločnosti Apple vysoké postavenie, nakoľko podľa dostupných informácií podlieha priamo generálnemu riaditeľovi Timovi Cookovi.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Reklama

Uvidíme teda, ako vývoj vlastnej umelej inteligencie v podaní spoločnosti Apple dopadne, avšak už teraz sa predpokladá, že môžeme očakávať zaujímavý výsledok, ktorý buď vylepší, alebo úplne nahradí hlasového asistenta Siri.

OpenAI v zaujímavej príležitosti 

Zdroj: Unsplash / Vojtech Bruzek (úprava redakcie)

Rovnako tak platí, že čoraz viac spoločností si dáva pozor na to, ako ich zamestnanci pracujú s ChatGPT, ktorý je len tak mimochodom dostupný aj ako aplikácia pre iPhone.

Prečítajte si tiež  Kópia AirPods Pro od Nothing už podporuje Siri. Zaplatíte za ňu menej ako polovicu!

Každopádne je to ale minimálne skvelá príležitosť pre spoločnosť OpenAI, ktorá môže vytvoriť pre tieto firmy špeciálne individualizované produkty, ktoré budú bežať na úplne iných serveroch a nebudú zbierať žiadne citlivé údaje.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -