Jablkový ekosystém čakajú ďalšie nútené zmeny, ktoré vyplývajú z nových zákonov a pravidiel. Spoločnosť Apple sa podvolila európskemu protimonopolnému nátlaku a umožnila bankám a finančným spoločnostiam pristupovať k NFC čipu, ktorý umožňuje platby pomocou iPhonu.

V skratke to znamená, že majitelia iOS zariadení budú mať možnosť používať konkurenčné aplikácie a nie iba Apple Pay, čo je oproti súčasnému stavu obrovská zmena. Predtým, ako regulačné orgány schvália ponuku spoločnosti Apple, sa však pýtajú, či s ňou budú spokojní ako majitelia iPhonov, tak aj finančné spoločnosti. O tomto „dotazníku“ informuje agentúra Reuters vo svojom najnovšom článku príspevku.

Podpora Apple Pay už nie je nutnosťou pre platby na iPhone

Už v roku 2014 sa vedelo, že spoločnosť Apple obmedzí prístup k čipu NFC v iPhonoch, no nevedeli sme, ako veľmi. Nakoniec sa Apple rozhodol, že prístup bude mať iba jeho vlastná apka mobilnej peňaženky Apple Pay.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

To znamenalo, že banky a finančné inštitúcie, ktoré chceli, aby ich karty mohli platiť pomocou iPhonu, museli podpísať dohodu o podpore Apple Pay. S tým sa spájali aj poplatky za transakcie pre jablkovú spoločnosť. Technologický gigant z Cupertina vytvoril vďaka uvedeným skutočnostiam monopol.

Apple Pay
Zdroj: Unsplash / Nathan Dumlao (úprava redakcie)

Banky sa proti tomu okamžite ohradili a podali protimonopolné žaloby. V roku 2019 už bolo jasné, že Apple v Európe spor prehráva a nasledujúci rok sa začalo formálne protimonopolné vyšetrovanie.

Až posledné obdobie, ale prinieslo definitívnu porážku giganta z Cupertina, vďaka čomu mohol Apple Pay, ako exkluzívna platobná platforma pre iPhone fungovať na území Európskej únie približne päť dlhých rokov.

V minulom roku spoločnosť Apple priznala tento problém a ponúkla platobným kartám tretích strán prístup k čipu NFC bez toho, aby museli používať službu Apple Pay.

To znamená, že aplikácie bánk a platobných kariet vám teraz umožnia platiť pomocou iPhonu a hodiniek Apple Watch bez toho, aby ste ich museli zaregistrovať do služby prevádzkovanej spoločnosťou Apple.

Jablková spoločnosť vedie s Európskou úniou celú škálu „naťahovačiek“. Spomedzi nich možno spomenúť sprístupnenie virtuálnych obchodov tretích strán, alebo platby za konkurenčnú streamovaciu Spotify priamo v apke. Apple však v týchto prípadoch ťahá za kratší koniec a preto očakávame, že už čoskoro sa dočkáme v rámci ekosystému veľkých zmien.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Tento podvod súvisí s Apple. Nenachytajte sa

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -