Spoločnosť Apple už o niekoľko týždňov sprístupní aktualizáciu iOS 17.5 pre všetkých používateľov. S príchodom druhej beta verzie, ktorú kalifornský gigant vydal v posledných dňoch sa v systéme objavila nová funkcia. Používatelia iPhonu v Európskej únii budú mať možnosť sťahovať aplikácie priamo z webových stránok vývojárov, čím obídu App Store a ďalšie obchody s aplikáciami.

Apple od marca pracuje na implementácii novej funkcie, ktorá umožňuje vývojárom ponúkať svoje aplikácie prostredníctvom alternatívnych obchodov v EÚ. S príchodom systému iOS 17.5 sa táto možnosť ešte viac rozšíri, keďže na distribúciu nebude nutné použiť spomínaný alternatívny obchod ani App Store. Apple tým vyhovie svojim povinnostiam v rámci zákona o digitálnych trhoch (DMA). Má to, ale svoje pravidlá.

Aby vývojári mohli svoje aplikácie distribuovať mimo obchodov, musia spĺňať určité bezpečnostné požiadavky. Medzi ne patria napríklad rôzne povolenia, notárske procesy a dvojročné členstvo v programe Apple Developer.

Používatelia v EÚ budú môcť sťahovať aplikácie priamo z webu

Spoločnosť Apple však prišla s ďalším pravidlom. Používatelia môžu v rámci EÚ sťahovať z webových stránok len tie aplikácie, ktoré dosiahli viac ako milión inštalácií v predchádzajúcom roku.

Tieto aplikácie môžu byť zálohované, obnovené a aktualizované rovnako ako tie, ktoré sú stiahnuté priamo z App Store.

zmeny v aktualizácii iOS 17.5
Zdroj: MacRumors

Sťahovanie apiek z webových stránok však nebude také jednoduché. Používatelia v členských krajinách EÚ budú musieť poskytnúť explicitné povolenie pre inštaláciu aplikácií z webu.

V rámci tohto procesu sa v nastaveniach iPhonu zobrazia podrobné informácie o aplikácii a vývojárovi. Developeri musia tiež poskytovať transparentné informácie o zhromažďovaní údajov a zabezpečiť zákaznícku podporu a možnosť vrátenia peňazí.

Napriek tomu, že vývojári neplatia Apple podiel z predaja za aplikácie distribuované cez webové stránky, musia zaplatiť poplatok 0,50 EUR za každú inštaláciu nad milión inštalácii za posledných 12 mesiacoch. Neziskové organizácie, vzdelávacie inštitúcie a vládne subjekty budú od tohto poplatku oslobodené. Ako sme však upozornili dávnejšie, pre niektorých tvorcov môže byť aj tak devastačný.

Aktualizácia iOS 17.5 by mala byť dostupná pre všetkých používateľov už o niekoľko týždňov v ostrej verzii. Je teda jasné, že používatelia z krajín Európskej únie sa určite majú na čo tešiť. Zvyšok sveta má trochu smolu, nakoľko táto novinka sa ho netýka.

Prečítajte si tiež  iPad dostane funkciu, po ktorej voláme roky. Dorazí v iPadOS 17.5

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -