Spoločnosť Apple okrem nových funkcií priniesla v čerstvých aktualizáciách aj nové prvky zabezpečenia. V systémoch iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia nahradila spoločnosť Apple možnosť súkromnej adresy Wi-Fi pre siete Wi-Fi novou možnosťou, vďaka ktorej bude možné rotovať adresu Wi-Fi.

Cieľom tejto funkcie bude minimalizovať sledovanie a priniesť používateľom efektívnejšie zabezpečenie. Apple tvrdí, že funkcia Rotate Wi-Fi Address, ktorá je k dispozícii pri prístupe k nastaveniam akejkoľvek siete Wi-Fi, náhodne mení vašu adresu Wi-Fi.

Apple povýši zabezpečenie nových operačných systémov

Rotujúca adresa Wi-Fi pomáha znižovať sledovanie tým, že mení vašu adresu Wi-Fi v rôznych časoch. K sledovaniu môže dôjsť, keď sa vaša adresa javí ako rovnaká ostatným zariadeniam a ľuďom, ktorí používajú rovnakú sieť. Tomuto problému chce Apple predísť zavedením novej funkcie.

Rotácia Wi-Fi adresy v iOS 18
Zdroj: MacRumors

Predchádzajúce nastavenie Private Wi-Fi Address (Súkromná adresa Wi-Fi) priradilo zariadeniu inú adresu MAC pre každú sieť Wi-Fi, ku ktorej sa pripojilo. Rotácia adresy Wi-Fi je rovnako ako funkcia Súkromná adresa Wi-Fi oddelená od dodatočnej možnosti obmedzenia sledovania adresy IP. Tu je naviac možné zapnúť aj pre aplikácie Mail a Safari.

Pribudla aj nová samostatná aplikácia Heslá

V prípade zabezpečenia Apple priniesol aj ďalšiu novinku. Je ňou nová aplikácia Heslá, ktorá presunie všetky informácie o účtoch a heslách do samostatnej dedikovanej apky.

Tento krok zjednodušuje proces prihlasovania a zvyšuje bezpečnosť užívateľov tým, že centralizuje všetky poverenia, vrátane hesiel k webovým stránkam, prístupových kódov a dokonca aj Wi-Fi hesiel, na jednom mieste.

iOS 18 heslá
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Apple už sprístupnil vývojárske beta verzie svojich najnovších operačných systémov, čo umožňuje vývojárom a skorým testerom vyskúšať nové funkcie pred oficiálnym uvedením na trh. Ostré aktualizácie pre širokú verejnosť sú naplánované na jeseň tohto roka.

Prečítajte si tiež  Myslíte si, že Apple platí za ChatGPT milióny? Chyba, nestojí ho to ani cent

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -