Apple sa pripravuje na inovácie v oblasti umelej inteligencie, ktorá by mala zažiť svoju premiéru v systéme iOS 18. Spoločnosť Apple pri tejto príležitosti pracuje na novom čipe A18 Pro, ktorý má byť špeciálne navrhnutý pre spracovanie náročnejších AI úloh. Úniky z dodávateľského reťazca naznačujú, že Apple s produkciou tohto čipu začne skôr, ako to má vo zvyku.

Podľa analytika Jeffa Pu, ktorý je známy svojimi presnými predpoveďami o hardvérových komponentoch Apple, bude A18 Pro disponovať niekoľkými vychytávkami. Čip by mal obsahovať väčšiu plochu matrice s 6 GPU jadrami, čo umožní zvýšenie počtu tranzistorov a špecializovaných komponentov pre AI výpočty.

Tento krok by mohol znamenať posun smerom k tzv. Edge AI computing, kde sa AI úlohy spracúvajú priamo na zariadení a neprebiehajú mimo na serveroch spoločnosti Apple.

Čip A18 Pro prinesie umelú inteligenciu priamo v zariadení

Technológia Edge AI prináša spracovanie údajov priamo lokálne v zariadení, čo umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie výsledky bez potreby internetového pripojenia. Tento prístup by mohol priniesť automatizáciu rôznych úloh a hlavne urýchlenie komunikácie s celým operačným systémom.

Apple A18 a A18 Pro iphone 16
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Ako Jeff Pu naznačuje v jednom zo svojich príspevkov,  Apple môže tento rok pristupovať k AI funkciám rozdelene, s niektorými bežiacimi v cloude a inými priamo na zariadení. Tento prístup by mohol byť súčasťou širšej stratégie firmy, ako vyvážiť výkon a energetickú účinnosť v nadchádzajúcich generáciách zariadení.

Nový čip sa dostane iba do prémiových modelov

Čip A18 Pro sa predstaví už túto jeseň, v modelovom rade iPhone 16, no nedočkajú sa ho všetky nové smartfóny. High-endový procesor bude výsadou prémiových modelov iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max.

iPhone 16 Pro
Zdroj: YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Tento krok by mohol znamenať, že Apple sa zameriava na posilnenie AI schopností vo svojich prémiových modeloch, čím chce nalákať viacero zákazníkov na kúpu drahších zariadení. Tí, ktorí si na AI nepotrpia, si jednoducho kúpia lacnejšie modely, ktoré môžu mať okresané funkcie.

Podľa doterajších vyjadrení popredných postáv spoločnosti Apple, bude iOS 18 najväčšou aktualizáciou v histórii iPhonov. Je teda viac než jasné, že sa máme na čo tešiť.

Prečítajte si tiež  Apple v iOS 18 vylepší domovskú obrazovku. Priblíži sa tým k Androidu?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -