Spoločnosť Apple prednedávnom spustila funkciu, vďaka ktorej môžu majitelia iPhonu 15 Pro a iPhone 15 Pro Max nahrávať priestorové videá. Novinka, ktorá dorazila v rámci systému iOS 17.2 následne sprístupní 3D vizuál, ktorý si užijeme v plnej kráse na náhlavnej súprave Apple Vision Pro.

Hoci sa jedná o revolučnú novinku, funkcia má aj svoje obmedzenia. Priestorové video je limitované na rozlíšenie 1080p pri 30 FPS. Podľa nových odhadov o vylepšeniach technických špecifikácií sa však dočkáme upgradu aj v tomto aspekte. iPhone 16 Pro by mohol rozlíšenie priestorového Spatial videa posunúť na 4K kvalitu.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Priestorové video bude možné natáčať aj v 4K

Priestorové nahrávanie videa v iPhone 15 Pro funguje tak, že zadný modul s tromi objektívmi fotoaparátu sníma video na šírku naraz z hlavného aj ultraširokého objektívu. Tieto dva video formáty sa následne zlúčia a vytvoria jednotné 3D video.

Zdroj: Apple

V telefónoch iPhone 15 Pro a Pro Max je to možné vďaka tomu, že hlavný a ultraširoký objektív sú v rovnakej rovine a horizontálne sú od seba vzdialené niekoľko centimetrov. Toto oddelenie umožňuje vytvorenie 3D efektu hĺbky.

Telefón používa stredný výrez ultraširokého videa, aby získal rovnaký záber, aký vidí hlavný fotoaparát. V modeloch iPhone 15 Pro a 15 Pro Max je hlavný fotoaparát vybavený 48-megapixelovým snímačom a ultraširokouhlý fotoaparát má len 12 megapixelov.

V súčasnosti je však problém s vyšším rozlíšením v tom, že v prípade 12-megapixelového ultraširokého záberu nie je k dispozícii dostatočné rozlíšenie na vytvorenie 4K videa.

To by sa však malo zmeniť už na jeseň tohto roka s iPhonom 16. Mnohí analytici uviedli, že modely iPhone 16 Pro budú vybavené 48-megapixelovým ultraširokouhlým snímačom. Vďaka tomuto vylepšeniu bude možná podpora 4K kvality v rámci priestorového videa.

Toto vylepšenie by sa však malo týkať iba iPhonu 16 Pro a 16 Pro Max. Ak vás zaujímajú všetky doterajšie informácie a predpoklady týkajúce sa budúceho modelového radu iPhone 16, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom pravidelne aktualizujeme všetky novinky.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro dostane zásadné vylepšenie fotoaparátu

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -