V príbehoch o záchrane či pomoci v rôznych zdravotných či nebezpečných situáciách sa v úlohe hlavného hrdinu zvyknú skloňovať hodinky Apple Watch. iPhone však tiež disponuje celou škálou funkcií, ktoré vám dokážu pomôcť vo chvíli, keď to najviac potrebujete.

Jednou z takýchto funkcií je možnosť tiesňového volanie SOS, ktorú spoločnosť Apple sprístupnila v prípade minuloročného iPhonu 14. O dôležitosti tejto vychytávky sa presvedčil aj Ryo Lu zo San Fransisca a jeho kamarát, keď sa stali účastníkmi autonehody.

Počas jazdy na zasneženej vozovke sa ich auto začalo šmýkať a potom nad ním stratili kontrolu. To viedlo k nárazu do snehového násypu, v ktorom auto ostalo zakliesnené. Ako tomu býva vo vidieckych oblastiach zvykom, nie všade váš telefón zachytí signál. Lu si však spomenul, že cez jeho iPhone 14 je možné uskutočniť hovor aj cez satelit.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Celý proces odoslania SOS správy až po lokalizáciu a určenie presnej polohy pre záchranárov trval len niekoľko minút. Dvojicu sa podarilo úspešne nájsť, pričom jediným komunikačným prostriedkom bol práve jablkový telefón.

volanie SOS cez iPhone k autonehode
Zdroj: People magazine / Ryo Lu

Ako funguje tiesňové SOS volanie na iPhone? 

Tiesňové volanie je dostupné pre iPhone 14 alebo novší a funguje veľmi jednoducho a efektívne.

Samotná funkcia tiesňových volaní funguje tak, že používateľom umožňuje odosielať textové správy záchranným službám, keď sú mimo mobilného pokrytia alebo Wi-Fi.

Spoločnosť Apple vo svojich oficiálnych materiáloch píše, že odoslanie textovej správy cez satelit môže trvať 15 sekúnd v ideálnych podmienkach s priamym výhľadom na oblohu a horizont.

Ak sa však vo vašom okolí nachádzajú stromy alebo iné prekážky, môže to spôsobiť, že odoslanie správy bude trvať dlhšie alebo sa nepodarí.

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Na Slovensku v súčasnosti táto technológia nie je dostupná, no je len otázkou času, kedy sa to zmení. Spoločnosť Apple pôvodne sľubovala, že sa na ňu používatelia budú môcť spoliehať bezplatne po dobu dvoch rokov od zakúpenia zariadenia.

Teraz to však pri iPhone 15 predĺžila o ďalší rok. Stále je však určená len na „núdzové“ účely a nie bežné posielanie správ.

Prečítajte si tiež  Z muža, ktorý prekonal infarkt sa stal maratónsky bežec. Pomohli mu Apple Watch
Loopi
REKLAMA

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -