To, že ceny jablkových zariadení sa v niektorých prípadoch dokážu vyšplhať do astronomických výšin nie je žiadnym tajomstvom. V niektorých prípadoch je však výsledná cena poriadne nafúknutá, čo je podľa mnohých aj situácia týkajúca sa náhlavnej súpravy Apple Vision Pro.

Nové údaje od výskumnej spoločnosti Omdia odhaľujú, že spoločnosť Apple míňa na materiál za jeden kus zariadenia Vision Pro niečo cez 1 500 dolárov. Predajná cena súpravy je 3 500 dolárov bez dane čo znamená, že Apple vie na tomto produkte celkom solídne zarobiť.

Odhadovaná cena za hardvérové súčiastky súpravy Vision Pro je 1 542 dolárov. Najdôležitejším komponentom je 1,25″ micro-OLED displej, ktorý je v každom headsete Vision Pro hneď dvakrát – každý pre jedno oko. Ide o extrémne citlivú technológiu, ktorá je náročná na produkciu a preto je aj drahá.

Cena niektorých komponentov Vision Pro je poriadne mastná

Podľa odhadov zaplatil Apple spoločnosti Sony za každý z týchto displejov 228 dolárov, čo znamená, že v tomto prípade minul minul 456 dolárov.

Po displejoch sú druhými najdôležitejšími komponentmi dva čipy, konkrétne Apple Silicon M2 a nový čip R1. Apple hovorí, že procesor R1 je špeciálne navrhnutý na spracovanie vstupných údajov z kamier, senzorov a mikrofónov a posiela obraz do displeja za rekordne krátky čas, len 12 milisekúnd.

Apple Vision Pro procesor
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Ako vždy, keď sa pozeráme na takéto čísla, je dôležité mať na pamäti jeden dôležitý fakt. Apple Vision Pro je prvou generáciou produktu svojho druhu, čo sa výrazne podpísalo na jeho výslednej cene. V budúcnosti by sme sa mali dočkať zníženia cenovky, prípadne vydania cenovo dostupnejšej súpravy, ktorá dorazí s okresanejšími funkciami.

Spoločnosť Apple úzko spolupracuje so svojimi dodávateľmi a často dohodne náklady na komponenty vopred. Tieto čísla zahŕňajú iba materiál a nezahŕňajú iné výrobné náklady, ako je zostavovanie, balenie alebo distribúcia.

Netreba samozrejme zabúdať ani na obrovské investície, ktoré Apple vrazil do výskumu a vývoja zariadenia, čo dopĺňa aj poriadna dávka marketingu. Nebáli by sme sa dokonca tvrdiť, že práve kvôli týmto nákladom mohla cenu headsetu narásť aj na dvojnásobnú cifru v porovnaní s cenou materiálu. Bavíme sa totiž o miliardách dolárov.

Prečítajte si tiež  Apple Vision Pro má obrovský problém. Praská mu vonkajší displej

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -