Nie je tomu až tak dávno, čo spoločnosť Meta (bývalý Facebook) ostro kritizovala Apple za jej „zdieračské praktiky“ v podobe 30% provízie z nákupov v digitálnom obchode App Store. Zdá sa, že Meta tento odsudzovaný krok povýši na ešte vyššiu úroveň. Firma si totiž chce brať takmer polovičnú províziu z nákupov digitálnych aktív uskutočnených v rámci MetaVerse.

Prečítajte si tiež  Spoločnosti Apple a Meta zdieľali údaje používateľov s hackermi. Tí sa vydávali za príslušníkov vládnych orgánov

Spoločnosť Meta tento týždeň oznámila nové spôsoby, ktoré umožňujú tvorcom zarábať peniaze v rámci MetaVerse. Jedným zo spôsobov je umožniť tvorcom predávať NFT, alebo iný druh tokenov, prostredníctvom platformy Horizon Worlds. V tomto prípade si však Meta odhryzne poriadny kus z predajov. Hovorca spoločnosti oznámil, že to bude 47,5 % provízia vrátane 30 % poplatku za hardvér a 17,5 % poplatku za platformu.

Bojovník proti poplatkom zavedie rekordné poplatky

Vivek Sharma, ktorý figuruje na poste viceprezidenta spoločnosti Meta Horizons povedal, že  takmer 50% provízia je na trhu dosť konkurencieschopná sadzba. Podľa samotnej spoločnosti je to vzhľadom na ponúkané možnosti a benefity poskytnuté používateľom „férová ponuka“, ktorú budú určite nasledovať aj ďalšie platformy.

Zdroj: Meta

Iróniou je, že samotná spoločnosť Meta vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Marka Zuckerberga, sa vyjadrila k 15 až 30% poplatkom spoločnosti Apple z obchodu App Store. V júni Zuckerberg na Facebooku napísal, že Meta ponechá platené online udalosti, predplatné a ďalšie produkty pre tvorcov zdarma do roku 2023.

Po tomto čase má Meta v pláne oznámiť províziu, ktorá bude nižšia ako 30%, ktoré si berie Apple a ostatní veľkí hráči. Ako sa zdá, jedná sa však iba o prázdne sľuby. Aspoň tomu nasvedčujú doterajšie vyjadrenia týkajúce sa Horizon Worlds.

Zdroj: Meta

Apple a Meta mali ešte v roku 2020 verejný spor, v ktorom cupertinský gigant odmietol aktualizáciu aplikácie Facebook, ktorá upozorňovala na 30% poplatok App Store. Ako sa zdá, spory budú pokračovať aj naďalej, hlavne keď sa polovičná provízia v MetaVerse stane kameňom úrazu používateľskej komunity, ktorá s týmto spôsobom určite nebude súhlasiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -