Pokiaľ sa povie Meta, všetci si automaticky predstavia sociálne siete ako Facebook, Instagram, WhatsApp a ďalšie. Práve tie totiž tento technologický gigant vlastní. A aj keď mu mala minuloročná zmena názvu pomôcť, zatiaľ sa to neprejavuje. Dokonca by sa dalo hovoriť, že sa firme v posledných mesiacoch darí ešte menej než predtým.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Samozrejme, z tejto zlej situácie nemôžeme viniť samotné premenovanie. Hlavným dôvodom, prečo sa Meta nachádza v červených číslach je nová funkcia transparentného sledovania aplikácií od spoločnosti Apple, ktorá bola zavedená minulý rok v iOS 14.

Meta vo svojom oficiálnom vyhlásení oznámila, že jej spôsobila čisté straty vo výške až 10 miliárd amerických dolárov. Toto pochopiteľne vystrašilo všetkých akcionárov a tí začali rýchlo predávať.

Vo finále Meta stratila tesne po tlačovej konferencii zo svojej trhovej hodnoty až 232 miliárd dolárov. A keďže celková hodnota dnes predstavuje zhruba 550 miliárd dolárov, sami si vyhodnoťte, aký je to pre Marka Zuckerberga obrovský problém.

Celá séria ďalších problémov, ktoré Mete nepomohli 

Navyše Facebook po prvýkrát od svojho spustenia v roku 2004 zaznamenal denný úbytok používateľov, na základe čoho nasledovalo opätovné predávanie akcií a Meta stratila ďalších 20 % zo svojej pôvodnej trhovej hodnoty.

Posledným „klincom do rakvy“ bolo oznámenie, že AR/VR divízia sa v roku 2021 ocitla v strate až na úrovni 10,2 miliardy dolárov.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

A aj keď sú toto všetko veľmi negatívne správy, netreba zabúdať, že firma dosahuje stále slušné čísla. Meta v priebehu Q4 2021 dosiahla tržby vo výške až 33,76 miliardy amerických dolárov, čím si medziročne prilepšila o zhruba 20 %.

A to nie je zanedbateľné číslo. Uvidíme, ako sa bude tomuto technologickému gigantovi dariť v blízkej budúcnosti. Zachrániť by ho mohol napríklad ambiciózny Metaverse. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -