Nové iPady Pro M4 nie sú v predaji ešte ani len týždeň, no už sa stávajú terčom kritiky. Prvý problém, na ktorý sa používatelia sťažujú sa spája s jeho špičkovou obrazovkou. Na internetových fórach ako Reddit a MacRumors sa objavili správy od majiteľov, ktorí hlásia výskyt statického zrnitého vzoru na Tandem OLED displejoch.

Používatelia tvrdia, že tento efekt je viditeľný hlavne v tmavšom prostredí a pri nižšom nastavení jasu displeja, najmä pri zobrazení obsahu sivých alebo tlmených odtieňov. Podľa správ je tento jav podobný vizuálnemu šumu, ktorý sa objavuje na fotografiách s vysokým ISO. To je pre profesionálne využitie iPadu Pro M4 absolútne neprípustné.

Čím je spôsobený zrnitý efekt na iPadoch Pro? 

V súčasnosti nie je jasné, či ide o chybu displeja alebo o charakteristiku OLED technológie, ktorá môže mať tendenciu k vizuálnemu zrneniu.

V OLED displejoch sa môžu jednotlivé subpixely líšiť veľkosťou a tvarom, čo môže viesť k nekonzistentnej štruktúre a zrnitosti.

Tá zvykne byť výraznejšia na väčších displejoch. Rozdiely v aplikácii organických materiálov môžu tiež ovplyvniť uniformitu svetelného vyžarovania.

Zrnitý obraz na iPade Pro M4
Zdroj: MacRumors

OLED displeje riadia jas na úrovni jednotlivých pixelov a preto môžu techniky riadenia spotreby spôsobiť malé rozdiely v jase po celej ploche displeja.

To sa následne môže prejaviť ako zrnitý efekt, obzvlášť pri slabom osvetlení alebo zobrazení jednofarebných obrazov.

Nie je to prvýkrát, čo sa používatelia sťažovali na tento jav. Podobné problémy boli hlásené aj u smartfónov Samsung Galaxy S24 Ultra, ktoré prišli na trh začiatkom roka 2024.

Samsung je dodávateľom displejov pre 11″ model iPadu Pro M4, zatiaľ čo LG Display poskytuje panely pre 13″ verziu. Podľa správ z Kórey sa Samsung stretol s problémami pri výrobe 11″ panelov, kvôli čomu sa všetko omeškalo. Tento problém prinútil Apple presunúť časť objednávok aj na LG Display.

iPad Pro 2024
Zdroj: Apple

Problém môže byť na strane Samsungu

Väčšina hlásení sa týka 11″ modelu, čo môže naznačovať, že chyba mohla byť na strane juhokórejského giganta. Existujú však aj zmienky o 13″ iPade, takže nie je jasné, či sa potenciálny problém týka iba jedného typu OLED panelov od konkrétneho dodávateľa.

Správy sú zatiaľ obmedzené iba na nové modely iPad Pro s tradičným sklom. V prípade modelov s príplatkovou možnosťou nanotextúry chyba doposiaľ zistená nebola.

Ak sa chcete dozvedieť viac o novom iPade Pro, určite si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme zhrnuli všetky novinky. Zaujímavé sú aj cenovky pre jednotlivé modely, ktoré sa v niektorých prípadoch vyšplhali do astronomických výšin.

Prečítajte si tiež  Rozobral 5,1 mm iPad Pro M4. Toto ukrýva najtenší tablet na svete

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -