Spoločnosť Apple nám pred pár dňami predstavila úplne nový iPad Pro s prepracovaným dizajnom, extrémnym výkonom vďaka čipu M4 a tiež úplne novou zobrazovacou technológiou, o ktorú sa stará OLED panel. Ako to už, ale býva zvykom, firma musela v tomto smere urobiť niečo špeciálne a tým špeciálnym bolo spojenie dvoch OLED displejov do jedného.

Novinky sú k dispozícii v 11″ aj 13″ verzii a výrobca sa pochválil, že ide o vôbec najtenší produkt, aký kedy ponúkol zákazníkom. Pokiaľ si vyberiete menšie prevedenie iPadu Pro, tešiť sa môžete len na 5,3 mm telo. Ak si naopak zvolíte väčší variant s 13″ obrazovkou, jeho hrúbka je dokonca len 5,1 mm – menej, ako mal doposiaľ najtenší iPod Nano.

Zmena zobrazovacej technológie tiež výrazne zredukovala váhu iPadu Pro, ktorý sa stal ešte kompaktnejším, ako model Air. 13″ verzia je až o 100 gramov ľahšia, čo určite nie je zanedbateľná hodnota. Prečo má však dva OLED displeje spojené do jedného?

Novinka bola prezentovaná v zmysle, že ide o ten najlepší OLED panel v komerčne predávanom tablete, aký si môžete kúpiť. Je to preto, lebo Apple spojil dva OLED displeje do takzvaného tandemu. Aj to je koniec koncov dôvod, prečo firma použila názov Tandem OLED.

Technológia Tandem OLED dosahuje v iPade Pro nevídaný jas 

iPad Pro displej
Zdroj: Apple

Táto na oko nenápadná inovácia zabezpečuje, že kombináciou dvoch OLED panelov, ktoré vytvárajú spoločné svetlo je možné v praxi dosiahnuť čo najvyšší jas po celej ploche displeja.

V reči čísel sa zákazníci dočkajú až 1 000 nitov pri klasickom obsahu a maximálne 1 600 nitov pri HDR obsahu, čo je na tablety vysoký nadštandard.

iPad Pro displej
Zdroj: Apple

Len pre porovnanie, doterajší iPad Pro M2 s LCD displejom dosahoval maximálny jas na úrovni 600 nitov. Ak ste si kúpili väčšiu 12,9″ verziu s technológiou mini-LED, pri HDR obsahu ste sa vedeli dostať na maximálne 1 000 nitov.

Čo sa týka ďalších parametrov, ani v tých nový iPad Pro nezaostáva. Samozrejmosťou je vysoká 120 Hz obnovovacia frekvencia vďaka funkcii ProMotion zabezpečujúca plynulé prechody, animácie a obsah. Nechýba ani vysoké rozlíšenie a s ním spojený čistý obraz.

Menší iPad Pro 11″ má 2420 × 1668 pixelov a väčší 13″ iPad Pro dokonca 2752 × 2064 pixelov. Apple tu použil marketingový názov Ultra Retina XDR.

iPad Pro môžete mať s nanotextúrou 

iPad Pro nanotextura
Zdroj: Apple

Fantastickou správou pre tých najnáročnejších spotrebiteľov je aj to, že nový iPad Pro 11″ / 13″ si môžu po prvýkárt v histórii zaobstarať aj so špeciálnou matnou nanotextúrou, ktorá dokáže efektívne eliminovať odlesky na priamom slnku, alebo na miestach, kde nie sú práve ideálne svetelné podmienky.

Prečítajte si tiež  AirTag dostal nový zvuk. Je to dôležité bezpečnostné vylepšenie

Problémom je, ale to, že táto novinka je dostupná len v spojitosti s pomerne drahými 1 TB a 2 TB verziami iPadu Pro. Ku 256 GB alebo 512 GB modelom nie je k dispozícii. Tie majú len pre doplnenie aj o polovicu menšiu operačnú pamäť RAM.

Príplatok za nanotextúru je 130 €. Pre bežného človeka je to dosť, no pre profesionála, ktorý má túto technológiu v praxi ako využiť to môže byť ideálna ponuka.

Čo si o nových displejoch iPadu Pro myslíme my? 

iPad Pro 2024
Zdroj: Apple

Ako by sme to mohli zhrnúť na záver? Dlho sa hovorí o spoločnosti Apple, že už stratila svoje čaro a prestáva byť inovatívna.

Pravdou je však presný opak, nakoľko iPad Pro je snáď v každom jedno ohľade aktuálne ten najlepší tablet na svete a profesionáli aj v spojení s Apple Pencil Pro nemajú dôvod hľadať u iných značiek.

Na druhej strane, výrobca si za svoje novinky aj nechá poriadne zaplatiť. Kompletný cenník si môžete pozrieť tu pričom platí, že vrcholový model sa dnes predáva aj za vyššie 3 500 €, čo už je poriadny peniaz.

Firma ale evidentne verí, že na svete sú ľudia, ktorí sú za špičkový iPad Pro s lepším výkonom, ako majú niektoré nové Macy, ochotní zaplatiť a preto to skúša. To či je to dobrá stratégia ukáže až čas a predaje.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -