Spoločnosť Apple nedávno uviedla čip M4, ktorý poslúži jablkovým zariadeniam novej generácie. Prekvapením však bolo, že ako prvý sa ho dočkal modelový rad iPad Pro. Apple až doteraz uvádzal nové čipy najskôr pre platformu Macov, no v tomto prípade zvolil inú stratégiu. To však neznamená, že v počítačoch tento výkonný procesor neuvidíme.

Už čoskoro by sme sa mali dočkať nových počítačov Mac, ktoré budú vybavené práve čipom Apple Silicon M4. Ako prvý prinesie túto novinku MacBook Pro, ktorý sa ako už býva zvykom predstaví v 14″ a 16″ verzii. A nepôjde len o klasickú verziu čipu M4, ale pochopiteľne nám firma ukáže oveľa viac.

MacBook Pro prinesie niekoľko variácií čipu M4

Známy analytik Ross Young, ktorý sa špecializuje na obrazovky Apple zariadení priniesol bližšie informácie o tom, kedy môžeme nový MacBook Pro očakávať.

Vo svojom príspevku pre predplatiteľov na sieti X naznačil, že dodávky panelov sa majú začať v treťom štvrťroku 2024. Je teda zrejmé, že Apple chystá uvedenie nových MacBookov Pro ku koncu tohto roka.

MacBook Pro 16
Zdroj: Unsplash / Bram Van Oost (úprava redakcie)

Podľa údajov z dodávateľského reťazca však nebude MacBook Pro jediným predstaviteľom z ponuky, ktorý sa dočká nového čipu ešte v tomto roku. Apple plánuje aktualizáciu aj pre stolový iMac 24″ a Mac mini.

Tieto modely by mali priniesť základný čip M4, zatiaľ čo prémiový MacBook Pro sa predstaví s nadstavbou M4 Pro a M4 Max. V hre však je aj vylepšená verzia Macu mini s rýchlejším čipom M4 Pro, pretože aj dnes sa predáva buď s čipom M2 alebo M2 Pro.

Čip Apple M4 je postavený na modernizovanej 3 nm technológii, ktorú Apple predstavil ešte v rade Apple Silicon M3. Od tej doby sa však podarilo výrobný proces posunúť na vyššiu úroveň, čo spôsobilo, že v benchmarkoch Geekbench 6 je čip M4 až o 25 % rýchlejší ako jeho predchodca.

Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

Okrem čipov M4 sa neočakáva, že by nadchádzajúce modely MacBook Pro priniesli významné aktualizácie funkcií. Apple však pracuje na zakomponovaní OLED displejov aj do svojich laptopov.

Prvý MacBook Pro s OLED obrazovkou je ale plánovaný najskôr na rok 2026. Do tej doby sa budeme musieť uspokojiť aj s menšími aktualizáciami, ktoré však budú mať čím zaujať.

Prečítajte si tiež  Nový iMac M4 je za dverami: Zhrnuli sme všetko, čo prinesie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -