V uplynulom období sme sa dočkali niekoľkých nových prídavkov do kategórie počítačov Mac. Apple však v tomto segmente rozhodne nekončí a my by sme preto mali vidieť do konca roka ďalšie novinky. Jednou z nich bude najmenší figurant v podobe Macu mini s novým čipom a ďalším zaujímavými funkciami.

Pôvodne sa očakávalo, že Apple vybaví svoj cenovo najdostupnejší model čipom M3 rovnako, ako nový MacBook Air. Podľa posledných predpokladov by sme sa však mali dočkať rovno čipu Apple Silicon M4, ktorý sa predstavil v nových iPadoch Pro. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko gigant z Cupertina prinesie v rámci Macu mini 2024.

Známy a kompaktný dizajn

Mac mini, ktorý je známy svojou kompaktnosťou a prenosnosťou, by si mal zachovať svoj dizajn aj v roku 2024.

Mac mini 2023
Zdroj: Apple

Napriek tomu, že sa v minulosti objavili špekulácie o možných dizajnových zmenách, ako je vrchná časť z plexiskla, sa aktuálne nepredpokladá, že by na to Apple pristúpil. Pri tomto type produktu by to bolo koniec koncov dosť zbytočné.

Čip Apple Silicon M4

Najväčšie zmeny by sa mali odohrať „pod kapotou“ zariadenia. Postarať sa o to má čip Apple Silicon M4, ktorý bol nedávno predstavený v iPade Pro.

Tento procesor je založený na pokročilej 3 nm technológii druhej generácie a Macu mini poskytne ohromné zvýšenie výkonu oproti predchádzajúcej generácii s čipom M2.

Apple Silicon M4
Zdroj: Apple

S 10-jadrovým CPU a GPU, poskytne čip M4 výkonné spracovanie a grafické vykresľovanie. V novom Macu mini by sa však mohla objaviť aj výkonnejšia verzia M4 Pro, ktorá posunie schopnosti zariadenia na úplne iný level.

Procesor by mal tiež obsahovať pokročilý 16-jadrový Neural Engine a podporu hardvérovo akcelerovaného ray tracingu. Vďaka tomu bude dobrý na prácu s umelou inteligenciou, ale aj na hranie hier.

Kedy Apple odhalí nový Mac mini? 

Podľa doterajších informácií by sme mohli očakávať aktualizáciu Mac mini spolu s novými modelmi MacBook Pro na konci roka 2024.

Posledná aktualizácia Mac mini prebehla v januári 2023, takže nový model by prišiel po takmer dvojročnej prestávke.

Apple má vo zvyku aktualizovať svoje počítače v októbri alebo novembri, takže je pravdepodobné, že nový Mac mini M4 uvidíme práve v tomto časovom rámci.

Mac mimi M2
Zdroj: Apple

Nadchádzajúca aktualizácia sľubuje významné zlepšenia výkonu a efektivity, čím by posunula Mac mini na novú úroveň výkonnosti.

Okrem toho by sme sa mali dočkať aj zaradenia prvkov generatívnej umelej inteligencie, ktoré Apple predstaví už čoskoro na konferencii WWDC 2024. Je teda isté, že budúca generácia Macu mini bude mať rozhodne čo ponúknuť.

A ak by ste si chceli kúpiť aktuálnu generáciu, Mac mini M2 kúpite po kliknutí na tento odkaz len za 647 € namiesto pôvodných 699 €. Pre menej náročných spotrebiteľov to môže byť rozumná voľba, nakoľko model s čipom M4 môže byť o čosi drahší. Rozhodnutie, ale nechávame na vás.

Prečítajte si tiež  Apple posunie hranice výkonu. Chystá nový Mac Pro aj Mac Studio

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -