Napriek tomu, že je iPhone jednotkou na poli predaja smartfónov v mnohých krajinách, na jednom z kľúčových trhov zaostáva. Aj v roku 2024 je trh so smartfónmi v Číne na poklese, pričom lokálnym výrobcom sa darí viac ako spoločnosti Apple. Najvýraznejším je gigant Huawei.

Kalifornská spoločnosť ešte v roku 2023 hájila prvé miesto v predajnom rebríčku, no to je už dávno minulosťou. Počas prvých šiestich týždňov Apple klesol na štvrté miesto. Podľa prieskumu portálu Counterpoint Research ide o tradičný pokles, ktorý je pre spoločnosť Apple typický po sviatočnom období a po novom roku. Nižšie uvedené čísla sú však alarmujúce.

iPhone v Číne zaostáva za lokálnymi značkami

Najnovšie údaje ukazujú, že predaje Apple zažili 7 % medziročný pokles počas prvých šiestich týždňoch roku 2024. Vysoké predaje v roku 2023 boli podľa analytických odhadov spôsobené odkladom výroby z decembra 2022, čo skresľuje porovnanie.

Zaujímavé je, že Huawei zaznamenal 64 % nárast, zatiaľ čo Apple si pripísal 24 % pokles. Tieto čísla však nie sú priamo porovnateľné. Podiel na trhu Apple klesol z 19% na 15,7%, zatiaľ čo Huawei vzrástol z 9,4% na 16,5%. Apple čelí silnej konkurencii a nižším cenám, za ktoré môžu značky ako Huawei, OPPO, Vivo a Xiaomi.

Firme tiež nepomáhajú obmedzenia, ktoré v poslednom období Čína zaviedla na celú platformu iOS. Vláda zakázala tieto zariadenia používať vo verejnej správe, čo malo zásadný vplyv na dopyt zo strany zákazníkov.

Predaj iPhonov na čínskom trhu
Zdroj: Counterpoint Research

Číňanov mohol navyše sklamať aj iPhone 15

Hoci je modelový rad iPhone 15 kvalitatívne na úplne inej úrovni, neprináša takmer žiadne významné inovácie, čo vedie zákazníkov k udržaniu si starších modelov. Túto skutočnosť sa rozhodli využiť lacnejší miestni konkurenti.

Súčasná situácia samozrejme neznamená, že spoločnosti Apple nesvitá na lepšie časy. Výrobca iPhonov sa totiž môže vyšvihnúť vďaka tlaku na čínsky trh a pomocou nových marketingových kampaní. Predajom by mal pomôcť aj pripravovaný modelový rad iPhone 16, ktorý dorazí už na jeseň.

Ak vás zaujímajú všetky doterajšie informácie a predpoklady týkajúce sa budúceho modelového radu iPhone 16, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom pravidelne aktualizujeme všetky novinky.

Prečítajte si tiež  iOS 18 kompatibilita: Tieto iPhony ho budú v roku 2024 podporovať

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -